AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Sisi, Gazze sınırındaki tünellerin tamamının kapatılmasını emretti

Mısırlı “El-Yevm Es-Sâbi” sitesi, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Mısır Ordusu Mühendislik Heyeti, Askeri Mühendisler İdaresi ve Sınır Muhafızları’na Gazze Şeridi ve Mısır arasındaki tünellerin tamamının kapatılması emrini verdiğini yazdı.

Haberde, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Sina’da silahlı gruplara karşı geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştireceği ve operasyon öncesi çetelere ve radikal gruplara destek amacıyla tünellerden Mısır topraklarına sızma olmasını engellemek için tünelerin kapatılması kararı aldığı ifade edildi.

El Yevm Es-Sâbi sitesine konuşan askeri kaynak, General Abdülfettah Es-Sisi’nin Mısır Ordusu Mühendislik Heyeti Başkanı General Tahir Abdullah’a Gazze sınırındaki tünellerin tamamının ağır iş makinaları kullanılarak ve suyla doldurularak kapatılması talimatı verdiğini söyledi.

Askeri kaynak, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’nın Mısır istihbaratından son altı ay içinde Rafah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a kanuni yollardan girenlerin de takip edilmesini ve radikal gruplara üye olduğu tespit edilen herkesin gözaltına alınmasını istediğini bildirdi.

Haberde ayrıca, Sina’nın güneyinde ve kuzeyinde resmi oturum belgesi olmayan her yabancının da gözaltına alınacağı ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.