HaberlerIrakOrtadoğu

Sistani’den yabancıların hükümet kuruluşuna müdahalesine tepki

Irak’ın önde gelen âlimleri ve taklid mercilerinden Ayetullah Seyyid Ali Sistani, hükümet kurulma sürecine yabancıların müdahalesinin önlenmesini istedi.

Ayetullah Ali Sistani’ye yakın bir kaynak, Birleşik Arap Emirliklerinde yayınlanan El İttihad gazetesine verdiği demecinde, Ayetullah Sistani’nin, yeni kurulacak hükümette yetkili ve yetenekli kişilerin bakanlıklara atanmasını istediğini belirterek, “şahsi ve bağlı bulunduğu gruba değil, halka hizmet edecek kişilerin görevlere getirilmesi ve yabancıların hükümet kurma sürecine müdahalelerinin önlenmesini” istedi.

Öte yandan Irak ulusal birlik bloku üyesi Ali Edib de konuyla ilgili olarak, Iraklı siyasi grubların, bakanlık dağılımında uzlaşmaya vardığını ve Kürt blokun elinde bulunan bakanlıkların korunduğunu ve Petrol bakanlığının, ulusal birlik blokuna, maliye bakanlığının da el Irakiye ittifakına verildiğini söyledi.

Bu açıklama, Iraklı siyasi grublar arasında bakanlık dağılımı konusunda uzlaşmaya varıldığına dair ilk açıklama niteliği taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.