HaberlerİranOrtadoğu

Siyasi bağımsızlık İnkîlab’ın en büyük hediyesidir

İslam İnkılâbının İran için getirilerine değinen Kuşki: Geçtiğimiz son otuz yılda birçok olumlu getiriler oldu ancak bunların hepsini şu anda sıralamam mümkün değil. Yalnız bana göre siyasi bağımsızlık her türlü gelişmenin esası sayılıyor ki onu da İslam İnkılâbı en önemli hediye olarak İran halkına vermiştir.

Hace Nasuriddin Tusi Üniversitesi öğretim görevlisi Muhammet Sadık Kuşki yaptığı röportajda İslam İnkılâbını 20. Yüzyılın en büyük olayı olarak algılayarak, İnkılâbın iç ve dış alanlardaki etkileri birçok dengeleri altüst etti dedi.

İnkılâbın dünyada meydana getirdiği değişiklikleri kayda değer olarak gören Kuşki: Süper güçlerin çeşitli hilelerle dini siyasi boyuttan ayırmayı öngören diyalogları 20. Yüzyılın en önemli konuları olarak göstermeye çalıştıkları bir zamanda dini bir İnkılâbın İran’da oluşması ve çeşitli alanlarda başarılara ulaşması batının bu düşüncesini yok edecek son damgayı vurdu.

Kuşki: İslam İnkılâbı dini kaynaklara dayanarak ve İmam Humeyni (Rahmetullahi Aleyh) ve Ayetullah Hamenei’nin etkin önderliğinde dini düşünceyi en önemli, işlevli ve kapsamlı bir düşünce olarak sunmayı ve hayatın her alanında dine yeniden dönüşü oluşturmayı başardı.

İslam İnkılâbının diğer yerlere yayılmasının önermesine değinen Kuşki: Mazlumların zalimlere üstün gelmeleri doğrultusunda avamsal bir ilke sunarak İnkılâbı yaymaya çalışmak yersizdir. Doğru yol şu ki, biz halk olarak İslam İnkılâbı düşüncelerini araştırıp, anlayıp ve onu hayat pratiğine dökerek koruyalım kesinlikle onun dünyayı yayılması gerçekleşecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.