FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyasi tutuklamalar sona erdirilmelidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi Dr. Mahmud Zehhar, Arap Birliği’nden Batı Yaka’daki siyasi tutuklular dosyasının kapatılması ve iç bölünmenin sona erdirilip bir anlaşmaya varılması için acilen müdahale etmesini istedi.

Mahmud Zehhar, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile yaptığı görüşmenin ardından dün (10 Ağustos Pazartesi) düzenlediği basın toplantısında şunları ifade etti: “Hamas hareketi Mısır’dan bu ayın 25’inde yapılacak görüşmeler öncesinde Fetih ile bir görüşme ayarlamasını talep etti. Görüşmelerin devam etmesinin önünde siyasi tutuklamalar büyük bir engel teşkil ediyor. Hamas hareketi Fetih’in bir anlaşmaya varmak istemediğini kesin olarak öğrenmiş durumda.”

Zehhar, yaptığı basın açıklamasının devamında Arap Birliği’nden Batı Yaka’daki siyasi tutuklamalara son verilmesi ve iç bölünmenin sona erdirilmesi için bir anlaşmaya varılması konusunda acilen devreye girmesini istedi.

Zehhar, Hamas hareketinin Filistin’deki seçimlerin iç barış anlaşmasıyla paralel yapılmasını istediğini ve hali hazırda devam eden işkencelerle siyasi tutuklamaların gölgesinde görüşmeleri sürdüremeyeceğini de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.