FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyasi tutuklamaların sürmesi uzlaşının önündeki kapıyı kapatıyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın uzlaşıya sırtını dönemeyeceğini belirterek, Hamas ve Fetih arasında gerçekleştirilen anlaşmanın bağımsız değerlendirmesinin yeterli olmadığını söyledi.

Batı Yaka’da Hamas üyelerinin ve sempatizanlarının siyasi nedenlerle gözaltına alınmasının devam ettiğini ve bu durumun sosyal uzlaşının önündeki kapıyı kapadığını, Batı Yaka ve Gazze’de Hamas ve Fetih üyeleri arasında açılımı engellediğini ve gelecekte yapılacak seçimlerin önündeki kapıyı kapattığını ifade etti.

Abbas ve Meşal arasında Doha’da görüşülecek birlik hükümeti konusuna da değinen Ebu Merzuk, bu konuda herhangi bir ilerleme belirtisi görülmediğini kaydederek, Mahmud Abbas’ın hâlâ Selam Feyyad’ın başbakanlığında ısrar ettiğini ve alternatif bir isim sunmadığını söyledi.

Hamas heyetinin Ürdün’e yaptığı ziyareti de değerlendiren Ebu Merzuk, ziyaretin Ürdün ve Hamas arasındaki ilişkilerin tarihine geçecek önemli bir olay olduğunu ifade ederek, “Bu ziyaret Ürdün ile sağlıklı ilişkilerin kapısını açtı. Bundan sonraki ziyaretler ise ilişkilerin daha iyi olmasını düzenleyecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.