FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist Askerler Filistinli Göstericilere Saldırdı

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarının kuzeyinde yer alan bölgede binlerce Filistinli işgal güçlerinin iki gün önce Vadi Are’de ev yıkmasını protesto etti.

Gösteriyle ilgili haberi veren işgal radyosu, ev yıkımlarını protesto eden Filistinlileri dağıtmak için sert müdahalede bulunan işgal polisiyle göstericiler arasında arbede yaşandığını, polisin yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba kullandığını, buna karşılık göstericilerin de polise taşlarla karşılık verdiğini belirtti.

Haberde ayrıca, polisin sert müdahalede bulunması neticesinde aralarında yaralanan ve gazlardan etkilenenlerin de olduğu bazı göstericilerin gözaltına alındığını belirterek, bunlar arasında Knesset üyesi Arap vekillerin de olduğunu ifade etti.
İşgal güçlerinin iki gün önce Vadi Are’de Filistinlilere ait evleri ruhsatları olmadığı iddiasıyla yıkmasından sonra bölgedeki halk direniş komitesinin aldığı protesto ve eylem kararına uyan kuzeydeki bütün yerleşim birimlerinde kepenkler indirildi ve yapılan gösterilerde işgal rejimi protesto edildi.

Eyleme belediye ve köy meclis başkanlarının yanında işgal rejimi parlamentosu Knesset üyesi Arap vekiller de katıldı.
İşgal güçleri iki gün önce 1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarının kuzeyinde bulunan Vadi Are’de Said Ebu Şarkiyye isimli Filistinli vatandaşa ait ve 1969’da yapılmış binayı ruhsatı olmadığı iddiasıyla yıkmıştı.

Dün ayrıca Ürdün Nehri Batı yaka bölgesinde de utanç duvarını protesto amacıyla Filistinliler tarafından bir gösteri düzenlendi ve göstericiler İsrail askerleri ile çatıştılar

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.