İşgalci İsrail Rejimi

Siyonist Bakan Eşkinazi’nin İran hakkında yaygaraları

Korsan İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Eşkinazi, siyonistlerin İran karşıtı propagandalarının devamında, bu rejim İran’ın nükleer silah elde etmesine müsaade etmeyeceğini söyledi.

Cuma günü BAE,Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail Dışişleri Bakanlarının dörtlü zirvesinde konuşan siyonist rejim Dışişleri Bakanı Eşkinazi, İsrail İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek için gerekli olan her şeyi yapacağını ileri sürdü.

Oysa İran İslam Cumhuriyeti şimdiye dek birçok kez nükleer programı tamamen barışçıl olduğunu açıkladı; korsan İsrail ise halâ Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK’na nükleer programını denetleme izni vermiyor ve halâ nükleer programını ve nükleer silah yapımını illegal bir şekilde sürdürüyor.

Bundan önce de siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu İran İslam Cumhuriyeti Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini çiğnediğini ileri sürerek, uluslararası camiadan İran’a dayatılan yaptırımları ağırlaştırmasını istedi.

Bilindiği üzere İran İslam Cumhuriyeti Amerika terör devleti 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesine rağmen anlaşmanın diğer tarafları yükümlülüklerini yerine getirdikleri takdirde anlaşmaya bağlı kalacağını ilan etti, ancak anlaşmanın Avrupalı tarafları yükümlülüklerini yerine getirmedi. Bunun üzerine İran Amerika anlaşmadan çekildikten bir yıl sonra anlaşmadaki yükümlülüklerini anlaşmanın 26 ve 36. maddeleri uyarınca adım adım askıya alacağını ilan etti ve böylece tarafların arasında yükümlülükleri ve hakları doğrultusunda denge sağladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.