FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist cani Galant hakkında soruşturma isteği

Siyonist işgal devletinde insan hakları alanında faaliyet gösteren Yahudi B’Tselem örgütü, Siyonist Savaş Bakanı Ehud Barak’ın General Yoav Galant’ı genelkurmay başkanı atamasını kınadı.

B’Tselem örgütü, Galant’ın Güney Bölgesi Komutanı sıfatıyla komuta ettiği “Dökülmüş Kurşun” operasyonundaki insan hakları ihlallerinde askeri ve sivil yöneticilerin sorumluluklarıyla ilgili soruşturma yapılmadan gerçekleşen atamanın sorunlu olduğunu söyledi.

B’Tselem örgütü, bugün (25 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili yayınladığı bildiride şöyle dedi: “Bugüne kadar konuyla ilgili bu düzeyde bağımsız bir soruşturma yapılmadı. Mevcut soruşturmalar ise “İsrail” ordusunun alt düzey komutanlarıyla ilgili.”

Gazze Savaşı’nda Gazze’deki sivillerin daha önce görülmemiş boyutta hedef alındığını kaydeden B’tselem örgütü, 318’i çocuk olmak üzere savaşa hiçbir şekilde katılmayan 759 sivilin öldürüldüğünü, Birleşmiş Milletler verilerine göre 3500’ü aşkın evin yıkıldığını ve yaklaşık 20 bin insanın evsiz kaldığını söyledi.

Bildiride, bağımsız bir şekilde gerçekleştirilecek herhangi bir soruşturmanın sonuçlarının General Galant’ın “İsrail” ordusu komutanlığına tayinini doğrudan etkileyeceği öne sürüldü.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.