FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist diplomatın sınırdışı edilmesi olumludur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), İngiltere’nin Kassam komutanlarından Mahmud Mebhuh’a yapılan suikasta karıştığı suçlamasıyla işgal devletinin Londra’daki büyükelçiliğinde çalışan diplomatlardan birini sınır dışı etmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Siyonist liderlerin uluslararası mahkemelerde yargılanmalarının gerektiğini ifade etti.

Hamas’ın önde gelen liderlerinden Salah el-Berdevil yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Suikastta Mossad’ın resmi olarak suçlanması önemli bir gelişmedir. Bu suçlamanın Siyonist lider ve komutanların işledikleri suçlar nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanmalarına bir adım teşkil etmesini umut ediyoruz.”

Salah el-Berdevil ayrıca, Siyonist lider ve komutanların Filistin halkına karşı işledikleri insanlık suçları nedeniyle mutlaka yargılanmaları gerektiğini söyledi.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri de konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İngiltere’nin aldığı bu karar Kassam komutanı Mebhuh’a yapılan suikasta işgal devletinin fiilen katıldığını gösteriyor. Daha önceki bulgularla birlikte bu tavır işgal devletinin işin içinde kesinleştiriyor.”

İngiltere’de çıkan Dailiy Telegraph Gazetesi, İngiliz Dışişlerinin geçen Ocak ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları komutanlarından Mahmud Mebhuh’a yapılan suikast ile ilgili olarak Mossad’ı resmen suçlamaya hazırlandığını yazmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.