FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist düşmanla görüşmeler HAMAS için bağlayıcı değildir

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, Filistin özerk teşkilatı ve Siyonist rejim arasında yapılan direkt görüşme sonuçlarının, HAMAS için bağlayıcı olmadığını açıkladı.

HAMAS teşkilatı siyasi büro başkanı Halid Meşal bugün yaptığı açıklamada, direkt görüşmelerin sonuçsuz olduğu ve HAMAS için bağlayıcı olmadığını ifade etti.

Halid Meşal bu bağlamda yayınladığı bildiride, müzakerelerde bulunan Filistinli tarafın Amerika, AB, Rusya ve BMT’ından oluşan 4’lü komitenin bildirisini gerekçe göstermesinin, Filistin kamuoyunu saptırma çalışmaları olarak yorumlarken, 4’lü komitenin, Siyonist rejime destek veren Amerika’dan bağımsız ve açık bir siyasi tutum sergilemekten aciz olduğu belirtiliyor.

HAMAS, Filistin Kurtuluş teşkilatından uzlaşma görüşmelerine dair kararından vazgeçmesi, ayrıca Araplar ve Filistinlilerin çıkarlarına karşı olan bu görüşmelerin gerçekleşmesi için Amerika’nın baskılarına boyun eğmemesini istiyor.

Filistin özerk teşkilatı son günlerde sözde Ortadoğu barış 4’lü komitenin, Siyonist rejim ile direkt görüşmelere dair isteğini kabul etmiştir. Söz konusu görüşmeler 2 Eylülde tekrar başlayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.