ArabistanHaberlerOrtadoğu

Siyonist El Cezire Kanalı, Suudi Arabistan karşıtı yazıyı yok etti

Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nden Profesör Arjun Sethi, El Cezire Amerika için kaleme aldığı “Suudi Arabistan, İnsan Hakları İhlalleri için Terörü Bahane Ediyor” başlıklı makalede, idamları sert bir şekilde eleştirdi. Ancak El Cezire’nin Katar’daki merkezi haberi siteden kaldırarak yerel basından da haberi kullanmamalarını istedi.

‘RİYAD’I ÜZMEK İSTEMİYORUZ’

Intercept sitesinin haberine göre, kanal diğer yayın organlarına “El Cezire Amerika yerel basına kanalın Suudi Arabistan’ı ve müttefiki olan devletleri üzmek istemiyor” mesajı gönderdi. Intercept, El Cezire’nin haberin neden siteden kaldırıldığıyla ilgili soruya da, bunun teknik bir arızadan kaynaklandığı yanıtını verdiğini aktardı.

AnonHQ sitesi ise, El Cezire yönetiminin haberden dolayı Suudi yetkililerden özür dilediğini ve haberi yayından kaldırma sözü verdiğini bildirdi.

Makaleyi kaleme alan Profesör Sethi de, Twitter’da yazıyla ilgili olarak Suudi Arabistan yanlılarının kendisine hakarete varan mesajlar gönderdiğini söyledi.

Hisselerinin bir bölümü Suudi kraliyetine yakın Katar kraliyet ailesine ait olan El Cezire, özellikle Suriye’de yönetime karşı cihatçı örgütlere destek veren yayınlar yapmakla eleştiriliyor.

IMF’nin ‘iflas edebilir’ dediği Suudi Arabistan’da petrol ürünlerine yüzde 50’den fazla zam
FP’nin Suudi Arabistan’ın resmi ajansı SPA’ya dayandırdığı haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Selman başkanlığındaki bakanlar konseyi, kurşunsuz benzinin litre fiyatını yüzde 50’lik zamla 0.60 riyalden 0.90 riyale; normal benzinin litre fiyatını ise yüzde 67’lik artışla 0.45 riyalden 0.75 riyale yükseltmeye karar verdi.

Bakanlar konseyinin aldığı yüzde zam kararı, ülke bütçesinin, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 2015 yılında 98 milyar dolar açık vermesinin ardından geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (38) içerik yüklenmiştir.