HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

Siyonist güçler 1 Filistinliyi şehit ettiler

Medya kaynakları, Nablus’ta Siyonist güçlerle Filistinliler arasında çıkan çatışmada bir Filistinlinin şehit olduğunu, 28 kişinin de yaralandığını bildirdi.

El Cezire’ye göre, İsrail askerleri dün, Cuma günü Batı Şeria’da Nablus’un güneyindeki çeşitli bölgelere saldırdılar. Saldırı Filistinli vatandaşlarla terörist İsrail güçleri arasında çatışmalara yol açtı.

Filistin Kızılayı’na göre çatışmalarda 28 Filistinli yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı da Bita köyünde bir Filistinlinin şehit olduğunu duyurdu.

Bennett-Lapid koalisyon hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte İsrail rejiminin Filistinlilere yönelik cinayetleri ve saldırıları dikkat çekici şekilde artış kaydetti. 

Bu arada Filistin halkı Mescidi Aksa’ya sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koymak için, işgal yönetiminin bütün engellemelerine rağmen dün Cuma namazlarını eda etmek için bu kutsal mabede toplanmaya çalıştı. Böylece Cuma namazında bu kutsal mabette en az 45 bin kişi toplandı. 

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri Cuma namazına çok büyük kalabalık toplanmasını engellemek için Mescidi Aksa etrafında emniyet tedbirlerini artırdı, aramaları yoğunlaştırdılar. Ancak Filistin halkı bütün engelleri aşarak bu kutsal mabede ulaşmaya çalıştı ve tüm engellere rağmen bu caminin hareminde yine büyük bir kalabalık toplandı. 

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, 45 bin kişinin Cuma namazını Mescidi Aksa’nın sahası içinde kıldığını duyurdu. 

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.