FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist haham’dan Filistinlilere saldırın fetvası

Siyonist hahamların önde gelenlerinden Yitzhak Shapira, işgal hükümetinin kendilerine baskı yapmasına karşılık Yahudi yerleşimcilerin misilleme olarak Filistinlilere saldırmalarını caiz gören bir fetva yayınladı.

Batı Yaka’nın Nablus şehrine yakın Yizhar Yahudi yerleşim birimindeki “Yusuf Daha Diri” dini okulunun müdürü haham Yitzhak Shapira’nın verdiği yeni fetva, Siyonist hükümetin Batı Yaka’daki bazı yerleşkeleri boşaltma kararının faturasını Filistinlilere kesiyor ve buna karşılık yerleşimcilerin Filistinlilerin can ve mallarına saldırmalarını caiz görüyor. Haham, yerleşimcilerden Siyonist hükümete tepkilerini Filistin halkına saldırarak göstermelerini istiyor.

Shapira hazırladığı fetvasını, Siyonist hükümetin yerleşkedeki dini bir okulu yıkma kararını proteste etmek için toplanan bir grup gaspçı Yahudi yerleşimciye okudu.

Shapira okuduğu fetvasının devamında şöyle dedi: “Biz bu yolla bedel ödetme politikası uygulamak istiyoruz. Bu düşüncenin burada ortaya çıkması boşuna değildir. Biz onları (Filistinlileri) her yerde takip edeceğiz. Filistinlilerin olup bitenlerin faturasını ödemeleri için bütün yerleşkeleri, bütün bölgeleri bu uygulamaya dâhil etmemiz gerekir. Faturayı Filistinlilere ödetme politikasını sadece Batı Yaka’da değil, Kudüs, Celil ve Nakab’ta da uygulamamız gerekir. Bizden biri herhangi bir yerde saldırıya uğrarsa, her yerde buna misillemede bulunmamız gerekir.”

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.