FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgal güçleri Kudüs’ü askeri kışlaya dönüştürdü

İşgal altındaki Kudüs kentinin cadde ve sokaklarında, Eski Belde’de ve Mescid-i Aksa civarında binlerce asker ve polis görevlendiren Siyonist işgal yönetimi, Ramazan ayının üçüncü Cuma gününde Kudüs’ü askeri kışlaya dönüştürdü.

Görgü tanıkları, Siyonist işgal güçlerinin daha çok Eski Belde’de ve Mescid-i Aksa’nın kapılarına yakın bölgelerde yoğunlaştığını, sabahın erken saatlerinden itibaren Eski Kudüs’ün sokaklarında barikatlar kurarak Mescid-i Aksa’ya namaz kılmaya giden Filistinlileri teftiş ettiğini bildirdi.

Siyonist işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’ya giriş için özel kartı bulunanlara ek olarak sadece 50 yaşın üzerindeki erkeklerin ve 40 yaşın üzerindeki kadınların Mescid-i Aksa’ya girişine izin verdiği kaydedildi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, bugün (27 Ağustos Cuma) yayınladığı bildiride, Kudüs kentinden, 1948’de işgal edilen topraklardan ve Batı Yaka’dan gelebilen on binlerce Filistinlinin mübarek Ramazan ayının üçüncü Cuma gününde Cuma namazını eda etmek üzere sabahın erken saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa’ya akın ettiğini belirtti.

Bildiride, Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi’nin Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere gerekli kolaylıkları sağlamak üzere elinden gelen tüm çabayı sarf ettiğine işaret edildi.

Bugün sabah namazının da Mescid-i Aksa’da oldukça kalabalık bir cemaat tarafından kılındığını ifade eden El-Aksa Müessesesi, bu kutsal mabede yönelen Filistinlilerin ve özellikle de yaşlıların yollarda insan seli oluşturduğunu söyledi.

El-Beyarık Müessesesi’nin de 1948’de işgal edilen topraklarda bulunan kentlerden ve köylerden Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyenler için 170 otobüs kaldırdığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.