FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgal güçlerinin bastırdığı gösterilerde elçiler gazdan etkilendi

Batı Yaka halkının işgale ve ırkçı ayrım duvarına karşı yaptığı haftalık gösterilere işgal askerlerinin sert bir şekilde müdahale etmesi, göstericileri dağıtmak için yoğun bir şekilde göz yaşartıcı ve ses bombasıyla plastik mermi kullanması sonucu onlarca Filistinlinin yanında gösteriye destek vermek için bölgeye gelen Portekiz ve Güney Afrika büyükelçilerinin de etkilendiği bildirildi.

Batı Yaka’nın Kalkiliya şehrinin yakınlarındaki Kefar Kaddum köyünde Cuma namazının ardından, milletvekillerinin de öncülük ettiği barışçıl gösteriye onlarca yabancı uyruklu aktivistin yanında, Avrupa Birliği’nden yetkililerle Portekiz ve Güney Afrika büyükelçileri de katılarak Filistin halkının direnişine destek verdi.

Cuma namazının ardından yürüyüşe geçen ve yıllardır kapalı tutulan caddeye kadar gelince işgal güçlerinin engeliyle karşılaşan göstericiler yağmur gibi yağan göz yaşartıcı bombalara maruz kaldı. Onlarca kişinin yanında Portekiz ve Güney Afrika büyükelçileri soludukları gaz nedeniyle sıkıntılı anlar yaşarken, Fransa’dan gelen bir aktiviste doğrudan isabet eden göz yaşartıcı bombanın aktivisti yaraladığı belirtildi.

Görgü şahitleri işgal askerlerinin bu haftaki gösteriye karşı çok sert müdahale ettiğini ifade ederek, göstericilerle yetinmeyen işgal askerlerinin evlere bile göz yaşartıcı bomba attığını ve atık su sıktığını söyledi.

Bel’in, Na’lin ve Nebi Salih köylerinde yapılan barışçıl gösterilere de müdahale ederek göz yaşartıcı bombalar ve ses bombalarıyla saldıran işgal askerleri onlarca kişinin gazlardan etkilenmesine neden oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (15) içerik yüklenmiştir.