AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgal rejimi Güney Sudan’a ilk büyükelçisini tayin etti

Siyonist işgal rejimi Dışişleri Bakanlığı, yeni kurulan Güney Sudan Cumhuriyeti’ne işgal rejiminin ilk büyükelçisi olarak Haim Koren’in atandığını duyurdu.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı’ndan dün gece (10 Ocak Salı) yapılan açıklamada, Güney Sudan ile Siyonist işgal rejimi arasında imzalanan stratejik ve diplomatik işbirliği anlaşmaları çerçevesinde Haim Koren’in Güney Sudan’ın başkenti Juba’da gayrımukim büyükelçi olarak görev yapacağı bildirildi.

Daha önce akademisyen olarak görev yapan Haim Koren’in Güney Sudan konusunda uzman olduğu ve Arapça’yı iyi bildiği kaydedildi.

Siyonist işgal rejimi Haim Koren’i 2010 yılında Türkmenistan Cumhuriyeti’ne büyükelçi olarak tayin etmiş fakat Türkmenistan Koren’in diplomatik misyonu etrafında bazı şüphelerin olduğunu öne sürerek bu tayini reddetmiş ve Koren’i diplomat değil İsrail casusu olmakla itham etmişti.

Siyonist işgal rejiminin Juba’ya büyükelçi tayin etme kararı, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir’in birkaç hafta önce işgal rejimine yaptığı ve Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından “tarihi” olarak nitelenen ziyaretin ardından geldi.

Siyonist işgal rejimi Güney Sudan’ın Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden birkaç gün sonra bu ülkeyi resmen tanıdığını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.