FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgalciler milletvekili Hatim Kafişe’yi evini basarak tutukladı

Siyonist işgal güçleri Filistin Parlamentosu üyesi 49 yaşındaki Dr. Hatim Rabah Kafişe’nin Batı Yaka’nın el-Halil şehrinin güneyinde yer alan el-Heriyye mahallesindeki evini bugün sabah (18 Ekim Pazartesi) bastı ve çirkin muamelede bulunmak suretiyle kendisini tutukladılar.

Kafişe’nin ailesinin verdiği bilgiye göre işgal güçleri gece saat 01.00 sıralarında milletvekilinin evini kuşatmaya aldılar. Tehdit yoluyla elbiselerini çıkarmasını istediler. Sonra da tutuklayıp bilinmeyen bir yere götürdüler.

İşgalcilerin Kafişe’yi milletvekilliği döneminde üçüncü kez tutukladıkları bildirildi. Son olarak bir buçuk yıl süren idarî tutuklamanın ardından Kasım 2009’da serbest bırakmışlardı. Kafişe, milletvekilliği öncesi tutuklamalarıyla birlikte toplam 100 ay işgal devleti zindanlarında tutuldu. Bunların büyük çoğunluğunu da idarî tutukluluk hali oluşturuyor.

İşgal devletinin sadece Filistinlilere yönelik yürüttüğü idarî tutuklama uygulaması, bir kişinin herhangi bir suçlamaya veya mahkeme kararına bağlı olmaksızın sadece savcı kararıyla hapiste tutulması anlamına geliyor. Savcı bu tutuklamanın süresini istediği kadar uzatabiliyor.

Bulunduğu bölgedeki aşiretlerin de ileri gelenlerinden olan Dr. Hatim Rabah Kafişe’nin aile çevresi aynı zamanda işgal devletiyle işbirliği içinde hareket eden Abbas yönetiminin de hedefinde yer alıyor. Hatim Kafişe’nin kardeşi Subhi Kafişe de Abbas zindanlarında tutuluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (26) içerik yüklenmiştir.