FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgalcilerle masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul edenler haindir

Filistin’in siyaset bilimi alanında ileri gelen ilim adamlarından olan Prof. Abdüssettar Kasım, özerk yönetim liderlerinin siyonist işgalcilerle masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul etmelerinin davaya ihanet olduğuna dikkat çekerek Filistin halkından bu ihaneti yapanları azletmesini istedi.

Konu hakkında Ürdün’de yayınlanan es-Sebil gazetesine bir açıklama yapan Prof. Kasım, görüşmelerin asıl amacının Filistin davasını zamanın yıpratıcılığına bırakarak eritmek, Filistin halkını da ay sonunda maaşını bekleyen, hayatını sürdürmesini sağlayacak lokmaya mahkûm bir halk durumuna sokmak olduğunu dile getirdi.

Özerk yönetim liderlerinin dışarıdan yardım ve para alabilmek için Filistin halkının davası üzerinden ticaret yaptıklarına dikkat çeken Prof. Kasım; “Gerçekte bu görüşmeler hiç kesilmemişti. Sadece medya önünde kesilmiş görünüyordu. Gizli görüşmeler ise Amman ve Kudüs’te devam ediyordu” dedi.

Prof. Kasım, bugün resmi olarak görüşmelerin yeniden başlatılmasının bir yanıltma, sahtekârlık, yalan ve Filistin’i satmak için oynanan oyun olduğunu vurgulayarak Filistin halkını bu ihanetçileri azletmeye çağırdı.

Bu arada Fetih hareketinin Merkez Kurulu üyelerinden Abbas Fethi de yaptığı açıklamada Arap yönetimlerinin İsrail ile görüşme masasına dönmeyi kabul etmesi için Mahmud Abbas’a çok baskı yaptıklarını ileri sürdü.

Mısır’da askerî darbe gerçekleştirilmesi sebebiyle dikkatlerin Mısır’a yöneldiği son dönemde bölgeye ziyaret gerçekleştiren ABD Dış İşleri Bakanı Jhon Kerry yaptığı girişimler sonucunda, Filistin özerk yönetiminin masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Bu arada işgal yönetimi yetkilileri yaptıkları açıklamalarda da özerk yönetimin masa başı görüşmelerine dönmeyi kabul etmesi sebebiyle yahudi yerleşim merkezlerini durdurmayacaklarını, Mahmud Abbas’ın görüşmelere bütün ön şartlarından vazgeçerek döndüğünü, ABD’nin de bu konuda İsrail’in herhangi bir ön şart ileri sürülmeden görüşmelere dönülmesi isteğini desteklediğini ileri sürmüşlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.