FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist işgale karşı yeni bir intifada gereklidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak, İslam âlimlerinden işgal yönetiminin Hz. İbrahim Camisini ulusal tarihi eserler listesine alması hususunda Müslümanları bilinçlendirmelerini isteyerek, Ramallah yönetiminin de bu durumda direnişin üzerindeki baskılara son vermesinin şart olduğunu söyledi.

Er-Reşak, dün akşam (25 Şubat Perşembe) yaptığı açıklamada; İslam Konferansı Teşkilatı’ndan, Arap Birliği’nden ve yakında Trablus’ta yapılacak Arap Zirvesi’ne katılacak Arap liderlerden Filistin halkını desteklemek ve işgal yönetiminin uygulamak istediği planları durdurmak için ciddi ve pratik kararlar almalarını istediklerini, İslam âlimlerinden de bu hususta ümmeti bilgilendirmelerini beklediklerini dile getirdi.

Er-Reşak sözlerini şöyle sürdürdü: “El-Halil şehrinde işgal yönetiminin bu kararını kabul etmeyen Filistinli gençlerle işgal askerleri arasında devam eden çatışma durmaması gereken önemli ve hayırlı bir adımdır. Bütün Batı Yaka topraklarında işgale ve mukaddes mekânlara yapılan saldırılara karşı geniş çaplı toplumsal bir intifanın başlamasını bekliyoruz. Siyonistler hangi isim altında olursa olsun hiçbir zaman Filistin tarihini çalamayacak ve mukaddes mekânların izlerini silemeyeceklerdir.”

Ramallah yönetimine de seslenen er-Reşak, zindanlardaki direniş mücahitlerini serbest bırakmasını ve işgale karşı nasıl bir tavır takınacaklarını herkesten daha iyi bilen direnişin üzerindeki kılıcı da kaldırmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.