FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist İsrail, Amerika’nın Filistin’e mali yardımı kesmesinden hoşnut

Siyonist İsrail rejiminin bir yetkilisi, Amerika’nın Filistinli mülteciler için yardım çalışmaları yapan BM UNRW’ya mali yardımı kesmesini memnuniyetle karşıladı.

Amerika’nın, Birleşmiş Milletler’e Filistinli mülteciler için sağladığı 125 milyon dolarlık yardım fonunu dondurma kararı aldığı bildirildi.

Adı açıklanmayan 3 batılı diplomatın verdiği bilgilere göre, ABD tarafından Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyonu’na sağlanan yardım fonunun 1 Ocak tarihine kadar verilmesi bekleniyordu fakat Filistin için sağlanan yardım fonu, ABD tarafından yeniden incelenmesi tamamlanana kadar donduruldu.

Karardan önce çıkan haberlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü ırkçı İsrail’in başkenti tanıması ardından Filistin Yönetimi’nden gelen tepkilere misilleme olarak BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kuruluşu’na (UNRW) finansmanı kesme tehdidi siyonist İsrail’de memnuniyete vesile olmuştu.

Amerikan yönetimi Filistin yönetimine, terör rejimi İsrail’le dayatılan barış müzakerelerini yeniden başlatması için mali yardımları kesmekle tehdit etmişti.

Jerusalem Post Gazetesi, ABD’nin geçen salı günü Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın müzakere masasına dönmediği sürece Filistinli mültecilere yardım sağlayan UNRWA’ya finansmana son vermekle tehdit etmesinin ırkçı İsrail kamuoyunda büyük bir memnuniyetle karşılandığını belirtmişti.

Gazete, ABD’nin UNRWA’nın en büyük katkı yapan ülke olduğuna, 2016 yılında kuruluşa doğrudan 152 milyon dolar, çalışmalara ilişkin projeler için de 216 milyon dolar sağladığına, bu yardımların toplamının da UNRWA’nın bütçesinin dörtte birine yakın bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekti.

Bu arada haberde, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nca hazırlanan bir belgede böyle bir adımın sonucunda Gazze başta olmak üzere bir insani felaketin yaşanması durumunda bunun terör rejimi İsrail üzerinde yük oluşturacağının belirtildiği vurgulanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.