FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist İsrail güçlerinin saldırılarında 200’den fazla Filistinli yaralandı

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında dün ‘Yaralılara Vefa Cuması’nda Gazze’nin doğu sınırında yapılan gösterilere işgal güçlerinin gerçek mermi ve göz yaşartıcı bombalarla saldırmaları sonucu 200’den fazla Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 13’üncü cuması olan ‘Yaralılara Vefa Cuması’nda dün (22 Haziran) sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi Gazze’nin doğu sınırında kurulan beş eylem çadırına akın etmeye başladı.

Cuma namazından sonra gösterilerine başlayan ve ikindi vaktinde yoğunlaştıran gençlerden bazıları işgalci keskin nişancı askerlerin görüş mesafesini kapatmak için lastik yakmaya başlarken, diğer bazıları da balon ve uçurtmalarla Gazze çevresindeki Yahudi yerleşkelerine yanıcı madde gönderdiler.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde şimdiye kadar 142 kişi işgal askerlerinin ateşiyle şehit olurken 15 binden fazla kişi de yaralandı.

Bu arada Mescidi Aksa hatibi Şeyh Yusuf Ebu Sinine, Mescidi Aksa’nın İslami bir cami ve sadece Müslümanlara ait olduğunu söyledi.

Dün (22 Haziran) Mescidi Aksa’da Cuma hutbesini irad eden Şeyh Ebu Sinine, “Kudüs şehrimizde ve Mescidi Aksa’mızda acı verici gelişmeler olmasına; acı ve sıkıntı çekmemize rağmen kutsal mekanların hamisi ve oraların zırhı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Şeyh Ebu Sinine, Kudüs’ün gün boyu ezanların okunduğu İslamî kimliğiyle yaşamaya edeceğini hatırlatarak, buranın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ifade etti.

Şeyh Ebu Sinine hutbesinde durumun oldukça zor olduğunu, zorlukların gittikçe arttığını, baskınların devam ettiğini, bu konuda kimsenin kuşku duymadığını, işgalcinin durmadan yerleşke inşa ettiğini, toprak gasp ettiğini ve mezarlıklara saldırdığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.