FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist İsrail, Petrol Kuyusu Açmak İçin Irkçı Ayrım Duvarının Güzergahını Değiştirdi

Filistinli yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal yönetimi Ramallah’ın en kuzeyinde yer alan Rantis köyü yakınlarından geçen ırkçı ayrım duvarının güzergahında bölgede petrol arama faaliyetlerinde bulunabilmek için değişiklik yaptı.

Kaynaklar, Batı Yaka’nın kuzeyindeki Kalkiliya’dan orta kesimindeki Ramallah’a kadar uzanan bölgede bir petrol ve bir de doğalgaz kuyusu olduğuna işaret etti.

Filistinli resmi kaynaklar, İsrail’in Ramallah vilayeti sınırları içinde kalan Rantis bölgesinde petrol ve doğalgaz çıkarmaya başladığını belirterek, bölgenin bir milyar varilden çok petrol ve 180 milyar metreküp doğalgaz içerdiğini söyledi.

İşgal güçleri, Rantis köyü arazilerine üzerinden ırkçı ayrım duvarı geçeceği bahanesiyle el koyduktan sonra duvarın güzergahını değiştirerek el konulan arazilerde petrol kuyusu açtı. Mecd-5 isimli kuyudan günde yaklaşık bin varil petrol çıkarıldığı ifade edildi.

Bu arada, Rantis köyü sakini Filistinli gençler, İsrail’in bölgeden petrol ve doğalgaz çıkardığını gösteren fotoğraflar yayınladı. Gençler, bölgede işgal ordusunun Amerikan güçleriyle birlikte eğitim yaptığını ve bütün bunların köy arazilerine zarar verdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.