FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist korsanlar, Emel gemisinin önünü kesti

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari ve Knesset üyesi milletvekili Ahmed Et-Tıybi, Siyonist işgal donanmasının Gazze sahillerine 100 mil uzaklıkta “Emel” gemisinin önüne çıktığını bildirdi.

Emel gemisi organizatörleriyle iletişim kuran milletvekilleri El-Hudari ve Et-Tıybi, bugün (13 Temmuz Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Siyonist işgal ordusu hücumbotlarının gemiyi kuşattıkları ve rotasını değiştirmesini istedikleri ifade edildi.

İşgal güçlerinin geminin kaptanından Gazze Limanı yerine başka bir limana gitmesini istediği fakat aktivistlerin bu isteği reddettiği, yüklerinin insani yardım olduğunu ve sadece Gazze Limanı’na gideceklerini söyledikleri kaydedildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Mısırlı bir yetkili bugün yaptığı açıklamada, geminin El-Ariş limanına demirlemesine izin vermesi için Mısır’a başvuru yapıldığını söylemişti.

Libya lideri Muammer El-Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam El-Kaddafi yönetimindeki El-Kaddafi Müessesesi tarafından kiralanan “Emel” isimli Moldova bandıralı yardım gemisi dün Girit adası açıklarından uluslararası sulara girmişti.

El-Kaddafi Müessesesi, Gazze Şeridi’ne insani yardım taşıyan “Emel” isimli geminin Çarşamba günü Gazze Limanı’na ulaşmasının beklendiğini duyurmuştu.

Siyonist işgal devletinin, Cumartesi akşamı Yunanistan’dan yola çıkan geminin rotasını Gazze Limanı’ndan Mısır’a döndürmek için yoğun bir diplomatik çaba sarf ettiği bildirildi.

Siyonist işgal yönetimi, geminin rotasını değiştirmemesi halinde ise gemiye müdahale etmekle tehdit etmişti.

Öte yandan, gemide bulunan El-Kaddafi Müessesesi temsilcisi Maşaallah Zuvi, “Biz silah veya şüpheli madde taşımıyoruz. Gıda, ilaç ve barışçı aktivistlerden başka bir şey taşımıyoruz” dedi.

Gemiyle kurulan telefon bağlantısında “İsrailliler gemiyi teftiş edebilirler. Şayet zerre miktarı insanlıkları varsa yükümüzü Gazze’ye boşaltmamıza izin verirler” şeklinde konuşan Zuvi, uluslararası toplumu yardım gemisinin Gazze’ye ulaşmasına izin vermesi için Siyonist işgal devletine baskı yapmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.