Filistin

Siyonist Mahmut Abbas’a Bağlı Eski Bakan el-Kudva’nın siyasal İslam’ı eleştiren açıklamalarına tepkiler yükseliyor

Fetih Hareketi’nden ihraç edilen eski Filistin Dışişleri Bakanı Nasır el-Kudva’nın, siyasal İslam’ı hedef gösteren açıklamaları Filistin’in dört bir yanında büyük bir öfke dalgasına yol açtı. 

22 Mayıs’ta yapılması planlanan milletvekili seçimleri için “Özgürlük” başlıklı aday listesini Filistin Merkez Seçim Kurulu’na sunan el-Kudva, France 24 kanalına verdiği röportajda, Fetih Hareketi’nden farklı bir seçim programının olmadığını itiraf ederken, toplumun tüm kesimlerinin “siyasal İslam” olarak tanımladığı düşünceye uzak durduğunu ileri sürdü.

France 24 televizyonuna yaptığı açıklamalarda el-Kudva, aday listelerinin iş birliğine gitmesinin sadece Fetih Hareketi’nin çıkarına olacağını belirterek, seçime hazırlanan tüm grupların siyasal İslam ile sorunları olduğu hezeyanına imza attı.

Uzun yıllardır İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerin iradesini görmezden gelen el-Kudva, Hamas yönetimine imada bulunarak Gazze’nin tekrar alınması gerektiğini ifade etti.

Filistinli seçimlerinden Fetih Hareketi’nin çeyrek asırlık bölünmelerine kadar birçok konu hakkında görüşlerini ortaya koyan el-Kudva’nın, Batı Beria başta olmak üzere hemen hemen tüm Filistin topraklarını işgal eden veya ablukaya alan İsrail’in insanlık dışı uygulamaları hakkında röportaj boyunca tek kelime etmemesi eleştirilere konu oldu. 

France 24 kanalına gündemdeki sıcak başlıklar hakkında yorumlar yapan el-Kudva’nın açıklamalarına ülkenin dört bir yanından özellikle de direniş gruplarından tepkiler yükseliyor.

Filistin İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Davud Şihab, Fetih Hareketi ve Merkez Konsey üyeliğinden ihraç edilen Nasır el-Kudva’nın yaptığı açıklamaları siyasi çöküş olarak niteleyerek, kullandığı ifadelerin, Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğü derinleştirmeyi hedefleyen bir siyasi projeyi de ayyuka çıkardığını söyledi.

Filistin davasının zor günlerden geçtiği bu dönemde birlik ve beraberliğin en çok ihtiyaç duyulan unsurlardan olduğunu aktaran Şihab, işgal altındaki toprakları kurtarma yolunun ulusal uzlaşıdan geçtiğini hatırlatarak, aklı ve fikri hür tüm Filistinlilerin işgal rejimine karşı mücadele etmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.