HaberlerOrtadoğu

Siyonist Netanyahu Ürdün’ü Ziyaret Etti

Siyonist rejim İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre başbakan Benyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı 2. Abdullah, ABD’nin ırkçı İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması için hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması”nı görüştü.

Netanyahu ve Ürdün Kralı arasındaki görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alındı.

Netanyahu’nun Ürdün ziyaretinin ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın bu hafta yapacağı ırkçı İsrail, Suudi Arabistan ve Mısır turu öncesi gerçekleşmesi dikkati çekti.

Kushner ve Greenblatt’ın ziyaretleri sırasında, İsrail, Suudi Arabistan ve Mısırlı yetkililerle Gazze’deki son durum ile “Yüzyılın Anlaşması”nı ele alacağı belirtiliyor.
Filistin tarafının randevu vermemesi nedeniyle Kushner ve Greenblatt’ın Filistin’i ziyaret etmeyeceği ifade ediliyor.

Filistin Özerk Yönetim başkanı Mahmut Abbas, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararından sonra ABD’nin İsrail-Filistin sorununda arabuluculuk rolünü kaybettiğini ve ABD’li hiçbir yetkiliyle görüşmeyeceğini belirtmişti.

Bu arada geçtiğimiz haftalarda Ürdün’de halkın pahalılığı protesto etmesinin ardından başbakanın istifasıyla beraber yaşanan kaos devam ederken uzmanlar sözkonusu kaosun ardında Amerika ve ırkçı İsrail’in olduğu görüşündeler.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.