FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist parlamento Arap vekilin üyeliğini düşürecek

Siyonist Parlamento (Knesset)’e bağlı Yasama İşleri Komisyonu, bugün (6 Haziran Pazar), Siyonist işgal devletine karşı kışkırtıcı eylemlerde bulunan herhangi bir milletvekilinin üyeliğinin 80 milletvekilinin oyuyla düşürülmesini öngören bir teklifi görüşecek.

Kanun teklifi, Knesset’in Arap üyesi Hanin Zu’bi’nin Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu’na katılmasının ve bazı üyelerinin de Libya’yı ziyaret etmesinin ardından gündeme gelmişti.

Kanun teklifine göre Knesset, 30 üyenin teklifiyle ve 80 üyenin onayıyla düşmanca ve ırkçı faaliyetlere katılma veya İsrail’i Yahudi devleti olarak kabul etmeme suçlamasıyla herhangi bir milletvekilinin Knesset üyeliğini düşürebilecek.

Knesset komisyonunun yarın da Özgürlük Filosu’na katılan Arap milletvekili Hanin Zu’bi’nin tüm haklarının elinden alınmasını görüşmesi bekleniyor.

Komisyon başkanı Likud Partisi milletvekili Yariv Levin, Siyonist Hükümet’in hukuk danışmanına mesaj göndererek komisyonun oturumuna katılması çağrısında bulundu.

Levin mesajında, Hanin Zu’bi’nin Özgürlük Filosu’na katılmasının kanunlara aykırı olup olmadığının tespiti için danışmanın oturuma katıltmasının önemli olduğunu söyledi.

Dokunulmazlığına sahip bir milletvekili hakkında sadece Siyonist Hükümet’in hukuk danışmanına suç duyurusunda bulunulabiliyor.

Yariv Levin, mesajında ayrıca, “Bizler Knesset üyelerinin neleri yapıp neleri yapamayacağını belirleyecek önemli bir tartışmanın içindeyiz. Hukuk Danışmanı’nın Hanin Zu’bi ve arkadaşlarının “İsrail”e karşı komplo faaliyetlerini sürdürmelerine engel olacak bir politika belirlemesi gerekmektedir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.