FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist rejim İslami eserlere el koymakta ısrar ediyor

Siyonist rejim İsrail’in sözde Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaklaşık iki hafta kadar önce açıkladığı, Batı Şeria’da El Halil’deki Halil İbrahim Camisi ile Beytüllahim’deki Raşel’in Türbesi dini mekanlarının, ulusal kültürel miras listesine alınmasıyla ilgili kararını savundu. Netanyahu, “Bu alanlar bizim kültürümüzün parçası” dedi.

Netanyahu, İsrail parlamentosundaki (Knesset) görüşmeler sırasında yaptığı açıklamada, her iki dini mekanın kültürel miras listesine dahil edilmesinin gerekli olduğunu düşündüğünü belirtti, ancak “halihazırda mevcut olan ibadet düzeninin değişmesi gibi bir niyetin bulunmadığını” açıkladı.

Netanyahu, Halil İbrahim Camisi’nin Müslümanların ibadetinde kullanılan tarafının yenilendiğini, aynı şeyin Yahudi tarafı için de yapılması gerektiğini söyleyerek, “Biz şans eseri burada değiliz. Bu topraklarla yaklaşık 4 bin yıl devam eden derin, temel bağlarımız dolayısıyla buradayız. Yeni nesillerimizin kültürümüzle bağlarını sağlamak zorundayız. Bunun için bir plan ortaya koyduk ve bütçe sağladık” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.