FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Siyonist rejim İsrail Türkiye ve Ürdün’deki sözde Suriyeli göçmenlere yardım ediyor

AFP’ye konuşan Likud Partisi milletvekili Ayoop Kara, “İsrailli gruplar batılı kuruluşlarla birlikte Türkiye ve Ürdün’de Suriyeli göçmenlere(!) yardım ediyor” dedi.

Kara,” İsrailli gönüllü kuruluşlarla birlikte Lübnan ve Türkiye sınırındaki Suriyelilere insanı yardım yapmanın bir yolunu bulduk. İsrailli gönüllü guruplar iki aydır Türkiye ve Lübnan’da çalışıyorlar” dedi.

Kara İsrailli grupların yaptığı yardımların insani olduğunu iddia ederek, yardımların gıda ve tıbbi malzemeden oluştuğunu söyledi. Kara sözlerini, “Organizasyonlar İsrail hükümetiyle ilgisi olmayan gruplar tarafından Avrupalı kuruluşların himayesinde Suriyeli göçmenlere yardım etmek için yapılıyor. Sınır bölgelerinde İsrailliler var ama İsrailli gibi çalışmıyorlar, oradaki Avrupalı gruplarla çalışıyorlar” şeklinde sürdürdü.

Suriye’de muhalifler ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalar için, “Eğer bu çatışmaya taraf olursak bu bütün bölge ve bütün dünya için tehlikeli olur” diyen Kara, İsrail için büyük problemler yaşayan komşu ülkelere yardım etmenin çok önemli olduğunu iddia etti.

Ayoop Kara İsrailli “yardım” kuruluşlarının faaliyetlerinden Türkiye ve Lübnan Hükümet’lerinin haberdar olduğunu söyledi. “One minute” çıkışıyla bölgedeki ülkelerin İsrail’e karşı “koruyucusu” rolüne soyunan Türkiye’nin, bölge ülkelerine karşı tehditte İsrail’den aşağı kalır yanı kalmazken, aynı zamanda kendi topraklarında İsrail’e faaliyet izni vermesi büyük bir ikiyüzlülüğün göstergesi niteliğinde.

Daha önce İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Yalon, “Esad’ın gitmesiyle birlikte iktidara “görece ılımlı” Sünni güçlerin gelmesi ihtimal dahilinde” demiş, bu durumun Tahran-Şam-Beyrut-Hamas eksenini dağıtacağını bunun da İsrail için iyi bir şey olacağını söylemişti.

Eski İsrail istihbarat şefi Amos Yadlin de, “Yıllarca savunma ve siyaset alanındaki yetkililer İsrail’in Suriye’yle bir barış anlaşmasına varmasını tavsiye etti, bu çok pahalıya mal olsa dahi. Gerekçe olarak Suriye’yi radikal Suriye-İran ekseninden çıkarmak gösteriliyordu” demiş, Suriye’deki olası bir iktidar değişikliğiyle böyle bir çabaya gerek kalmayacağını söylemişti.

Korsan İsrail, Suriye’ye ait olan Golan Tepeleri’ni 1967 yılında Altı Gün Savaşı’nda işgal etmişti ve daha sonra 1981 yılında kendi başına aldığı kararla Golan Tepeleri’ni topraklarına kattığını açıklamıştı. Suriye ve İsrail arasındaki savaş teknik olarak hala devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.