FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist rejim Kudüs’te yeni yerleşimler inşa ediyor

Siyonist hükümete bağlı Plan ve İmar Komisyonu’nun Kudüs’ün doğu kesiminde 600 konutluk bir yerleşim birimi inşası ile bölgenin birkaç yerinde yol açma planlarını onayladığı bildirildi.

Siyonist gazetelerden Haaretz bugün (26 Şubat Cuma) verdiği haberde şunları yazdı: “Komisyonun onayladığı proje Hazme köyü ile Besgat Zeiv yerleşim birimi arasında uygulanacaktır. Yeni yerleşke daha önce inşa edilen Nafih Yakub yerleşkesiyle bağlanacaktır.”

Gazete devamla, yeni yerleşkenin yeşil hat diye tanımlanan sınırların dışında olacağını da yazdı.

İmar Komisyonu aslında bu projeyi daha önce gündemine almıştı. Fakat toprak mülkiyetiyle ilgili çıkan sorunlar nedeniyle projeyi iki yıldan beri askıda tutuyordu. Sonunda “Toprak İdaresi”nin daha önce projede yerleşkede yapılması öngörülen 1100 konutun sayısını 600’e indirerek yeniden İmar Komisyonuna göndermesi üzerine bu kez komisyon projeyi kabul etti.

Haberi veren Haaretz, yeni yerleşim biriminin onaylanmasına, üç ay önce Kudüs’ün güneyinde yeni bir yerleşkenin kurulmasına sert tepki gösteren Washington’un daha sert tepki göstermesine neden olabileceğini ifade etti.

Yeni yerleşim biriminin 1967 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında inşa edileceğini yazan gazete, yakın gelecekte binlerce konutun daha onaydan geçmesinin beklendiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.