HaberlerOrtadoğuSuriye

Siyonist Rejim Savaş Uçağının Düşürülmesi Suriye’de Tampon Bölge Oluşturmak İsteyenlere Bir Mesajdır

Batı Asya konuları uzmanı Seyyid Rıza Sadr’ül Hüseyin Tesnim Habere verdiği röportajda, İsrail savaş uçağının Suriye hava sahasını ihlal etmesinin ardından Suriye Ordusu tarafından düşürülmesi hakkında, bu uçağın düşürülmesinin Suriye’de tampon bölge oluşturmak isteyenlere bir mesaj olduğuna değinerek şunları söyledi: ‘ Siyonist rejimin işgalci savaş uçakları 6 yıl boyunca Suriye topraklarında gerçekleştirdikleri vahşi saldırılarla en şiddetli terör ve güvensizlik ortamının oluşmasına neden oldular ve bu ülkeye karşı düşmanca operasyonlar gerçekleştirdiler.

Bu durum Siyonist Rejimin hava gücü dikkate alınarak, direniş güçleri arasında acaba bu işgalci uçaklarla mücadele edilebilir mi sorusunu gündeme getirdi. Siyonist rejim savaş uçağının Suriye topraklarına yaptığı son işgalin ardından, işgalci uçaklardan biri zarar gördü ve diğeri de düşürüldü. Aslında bu olay Suriye Ordusu hava savunmasında önemli bir gelişme sayılmaktadır. Çünkü Siyonist Rejim Ordusu 6 yıl boyunca ne zaman istediyse Suriye savunma alanına saldırmıştır.

Siyonist Rejim Hizbullah’ın mevzilerine saldıracağını iddia ediyor. Bu Rejim kendisini haklı görüyor. Ama bu doğru değildir. Bu bağlamada savunma ve siyasi alanda Suriye’nin Halep’in kurtarılmasından önceki ve sonraki dönemlerinin birbirinden farklı olduğu dikkate alındığında, Siyonist rejim uçaklarının Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürülmesi, Suriye’nin savunma gücünde önemli bir gelişme sayılmaktadır.

Siyonist Rejim artık gece gündüz ne zaman isterse Suriye’nin çeşitli bölgelerine saldıramaz. Şu nokta çok önemlidir; Suriye hava savunma sistemi geçen 6 yıl boyunca bu sistemde yaşanan önemli sorunlar nedeniyle onarılamamıştı ama yaşanan bu önemli gelişme ile birlikte Suriye hem teröristler karşısındaki askeri gücünü hem de savunma gücünü arttırdı.’

Batı Asya konuları uzmanı bahsedilen konunun iki mesajı olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘Suriye hava savunma sisteminin gücünün artması ilk mesajdır ve ikinci mesaj da Siyonist Rejim ile hava alanında da mücadele edilebileceğidir. Bu, Siyonist Rejim için çok açık bir mesajdır ve İran İslam Cumhuriyeti merkezli direniş cephesi her durumda saldırılabilecek bir nokta değildir. Yani Siyonist rejimin üst düzey komutanları kesinlikle, Suriye siyasi sistemi kriz içerisinde olduğu bir döneminde bile Siyonist Rejimin işgalci uçakları ile mücadele edebilirken, İran İslam Cumhuriyetinin tüm yönleriyle kapsamlı bir hazırlığa sahip olarak bu konuda daha iyi bir güce sahip olduğu mesajını almışlardır.

Siyonist Rejim her zaman ve her koşulda İran İslam Cumhuriyeti menfaatlerine saldırabileceğini iddia edecek bir durumda değildir. Bu önemli olay Suriye’de tampon bölge oluşturarak hava işgalleri ve istedikleri askeri merkezi desteklemek için ortam oluşturmak isteyenlere açık bir mesajdır.’

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.