FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist rejim, Şeyh Raid Salah’ı yargılayacak

Siyonist işgal devletinde bugün (6 Aralık Pazar) Doğu Kudüs’ün Vadi Mahallesi’nde 2007 yılında okuduğu bir hutbe nedeniyle 1948 yılında işgal edilen topraklardaki İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah’ın yargılanmasına başlanacak.

Siyonist işgal polisi, Şeyh Raid Salah’a okuduğu hutbede kışkırtıcılık ve ırkçılık yaptığı suçlamasında bulunmuştu.

Dün (5 Aralık Cumartesi) konuyla ilgili açıklama yapan Şeyh Raid Salah, Siyonist işgal mahkemesine beraatini talep etmek veya suçlu ilan edilmekten korktuğu için gitmediğini, “İsrail”in uyguladığı baskı politikasıyla zorla gittiğini söyledi.

“Hakkımda hüküm çıkmadan önce veya sonra, benim için bu mahkemenin işi bitmiştir” diyen Şeyh Raid Salah, Kudüs’ü ve Mescid-i Aksâ’yı savunmaya devam edeceğini bildirdi.

Siyonist mahkemelerden biri daha önce başka bir olay nedeniyle Şeyh Raid Salah ve Dr. Süleyman İğbariyye’yi kışkırtıcılık ve Siyonist polise saldırmakla suçlamıştı. Bu mahkemenin, Salah ve İğbariyye hakkındaki hükmünü 24 Aralık’ta vereceği belirtildi.

El-Cezire’nin bildirdiğine göre, Siyonist işgal devleti, bu mahkemeyi öne sürerek Dr. Süleyman İğbariyye’nin hac ibadetini yerine getirmesine izin vermedi ve İğbariyye’nin Mekke’ye yolculuğunun “İsrail”in güvenliğini tehlikeye sokacağını söyledi.

Şeyh Raid Salah, ırkçılık ve kışkırtıcılık yapmakla suçlandığı hutbesini işgal güçleri El-Meğaribe Kapısı’na giden yolu yıkmaya başlamalarının ardından Mescid-i Aksâ’ya girmesi engellendiğinde yüzlerce Filistinlinin önünde okumuştu.

Siyonist işgal devletinin Kudüs ve Mescid-i Aksâ ile ilgili planlarını daha rahat uygulamaya koyabilmek için başta Şeyh Raid Salah olmak üzere İslami Hareket liderlerini Kudüs’ten ve Mescid-i Aksâ çevresinden uzak tutmak istediği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.