HaberlerLübnanOrtadoğu

Siyonist Rejim Suriye Savaşının Sona Ermesinden Endişe Duyuyor

İsrail’in askeri ve güvenlik servisleri, Hizbullah Genel Sekreteri’nin sert ifadeleri olmak üzere yaşanan gelişmeleri ve Suriye’deki savaşın sona ermesinin yakın olduğunu dikkate alarak, yeni yılda kuzey cephelerde özellikle Hizbullah ile olmak üzere ciddi gerginliklerle karşı karşıya kalacakları öngörüsünde bulundu.

İsrail güvenlik ve askeri raporlarında, Seyyid Hasan Nasrallah’ın ifadelerinin şiddetlenmesine ve bu hareketin askeri ve taktiki olarak çok fazla güçlenmesine dayanarak ve bunun yanı sıra Suriye’deki savaşın açık bir şekilde sona ermesinin yakın olduğuna değinilerek, bu konuların tamamının Lübnan ile sınır noktalarında gerginliklerin artmasına neden olacağı belirtildi.

Aynı zamanda İsrail’de, Beşşar Esad ve müttefiklerinin Suriye savaşındaki zaferlerinin ardından, gelecek yıl Hizbullah askerlerinin Suriye’deki varlıklarının azalacağı, onların Lübnan’a döneceği ve sonuç olarak onların ülkelerindeki mevcut duruma odaklanacağı yönündeki düşünce artmıştır.

İsrail Hizbullah’ın asıl düşmanıdır

Bu değerlendirmeler esasınca, Hizbullah ta İsrail’i asıl düşmanı olarak görmekte ve bu bağlamda kabiliyetlerini arttırmaktadır.

İsrail güvenlik servisinin raporunda sadece Seyyid Hasan Nasrallah’ın İsrail’e karşı üslubunun şiddetlendiğine değinilmemiş, aynı zamanda bu hareketin güçlenme aşamalarına ve bir savaş çıkması halinde onların İsrail ile muhtemel mücadele için her geçen gün daha hazırlıklı olduklarına da değinilmiştir.

İsrail’in değerlendirmelerinde aynı zamanda, İran ve Hizbullah arasındaki ilişki dikkate alınarak, onların yerli üretim yoluyla silah geliştirme çabalarının artacağı ve bu durumun hatta çok sınırlı bir düzeyde Hamas ve İslami Cihat için de geçerli olduğu belirtilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.