FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist rejim tehcir kanununu yürürlüğe koydu

Siyonist işgal ordusunun geçen 13 Ekim’de aldığı ve binlerce Filistinliyi Batı Yaka’dan tehcir etmeyi amaçlayan 1650 nolu askeri karar bugün (13 Nisan Salı) itibariyle yürürlüğe giriyor.

Siyonistlerin aldığı yeni askeri karara göre işgal devletine sızdıkları iddiasıyla binlerce Filistinlinin tutuklanması veya yurdundan edilmesi söz konusu. Batı Yaka’da bulunan özellikle de Gazze kimliği taşıyanlar sadece askeri yönetmeliğe göre muamele görecekler. Gazze kimliği taşıyıp Batı Yaka’da ikamet eden 8 bin Filistinli bulunuyor.

Filistinli kaynaklar verdikleri bilgide, Siyonistlerin aldığı yeni kararın ardından işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistinliler de dâhil olmak üzere değişik bölgelerde yaşayan Filistinlilerden İseviyye ve Zuaym gibi bölgelerdeki topraklarına girmek için özel izin almalarının isteneceğini belirttiler. Bu uygulama uzun süredir İseviyye’de yaşayan Filistinlilere uygulanıyor.

Kaynaklar konuyla ilgili yaptıkları açıklamada şöyle dediler: “Buna göre ayrım duvarına paralel bölgelerde yaşayan veya toprakları bu duvarın içine düşen Filistinlilerin topraklarına girebilmek için özel izin almaları gerekecek. Ancak kendilerine özel izin de verilmeyecek. Dolayısıyla Siyonist hükümetle savaş bakanlığının aldığı bu ırkçı kararla Filistinlilerin topraklarından bir kısmı daha gasp edilecektir.”

Kararı değerlendiren uzmanlar, işgal yönetiminin bu kararla Batı Yaka’da yönetimde bulunan Abbas ve takımını hesaba katmadığını ortaya koyduğunu belirterek, bu kararın daha önce imzalanan Oslo İlkeler Anlaşmasıyla da çeliştiğini ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.