FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist rejim’den esirlere insanlık dışı işkenceler

Esir Haklarını Savunma Merkezi, Siyonist işgal yönetiminin zindanlara doldurduğu Filistinli esirlere karşı insanlık dışı işkenceleri sürdürdüğünü belirterek, esirlerin en basit hayat dayanaklarından bile yoksun bırakıldıklarını ve yaşadıkları mekanların ise bir insanın yaşayamayacağı kadar kötü olduğunu ifade etti.

Hukuk Merkezi konuya ilişkin bugün (26 Mart Cuma) yazılı bir açıklama yaptı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada Siyonist cezaevi idaresinin en basit hatta yalan bile olsa esirlerin ağzından bir söz almak için esirleri saatlerce uykusuz bıraktığı ve bunun işgal güçlerinin Filistinli esirlere karşı kullandıkları bir işkence türü olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Siyonist cezaevi idaresinin bu işkence türüyle temelde esirlerin moral ve psikolojilerini bozmak ve bu uygulama sonucunda esirin sürekli korku, tedirginlik ve umutsuzluk hissetmelerini sağlamak istediği kaydedildi.

Hukuk Merkezi daha önce yayınladığı raporda, serbest bırakılan bir esirin şu açıklamalarını aktarmıştı: “Siyonist cezaevi idaresinin esirlere karşı kullandığı işkence türlerinin başında uzun süre uykusuz bırakma geliyor. Bazen 100 saat yani dört gün aralıksız uykusuz bıraktıkları oluyordu.”

İşgalcilerin başka işkence türlerini uyguladıklarına da dikkat çeken Hukuk Merkezi açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Siyonist gardiyanlar kışın soğuk günlerinde küçük bir sandalyenin üstüne oturttukları kurbanın üzerine son derece soğuk ve tazyikli su sıkıyorlar. Bir süre sonra bitkin düşen ve ardından uyuklamaya başlayan esirin üzerine yine soğuk su döküyorlar. Bu seanslar saatlerce sürüyor. Bu işkenceye bazen 15 gardiyan katılıyor.”

İnsan hakları örgütleriyle insan hakları savunucularına çağrıda bulunan merkez, işgal yönetiminin insanlık dışı işkencelere son vermesi için baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.