ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Siyonist Suudi Arabistan haddini aşarak yeniden İran’ı tehdit etti

Arabistan, ABD ve batılı ülkelerin nükleer konusunda İran’la anlaşmaya varmaları halinde sessiz şekilde oturmayacağını söyledi.

Arabistan batı dünyasını İran konusunda uyardı ve şunu söyledi: Eğer ABD ile İngiltere ve diğer büyük güçler İran’ın nükleer programını kontrol altına alma konusunda mağlup olursa Arabistan sessiz oturmayacaktır.

Bu söz, Londra’da The Times’a bir röportaj veren Suudi Arabistan büyükelçisi Muhammed b. Nevaf b. Abdülaziz’e ait.

Arabistan’ın Londra büyükelçisi şöyle konuştu: Tüm seçenekler masa üstündedir. Körfez ülkeleri İran’ın nükleer programından büyük bir tedirginlik duymaktadır ve İran’ın bu çalışmalarının nükleer silah elde etmesiyle sonuçlanacağını düşünüyoruz. ABD’nin Tahran’ı yanına çekmek için bu kadar acele davranması ve genel politikalarını yeniden gözden geçirme konumuna gelmiş olması da belli değil.

Arabistan büyükelçisi sözlerine şöyle devam etti: Geçmişte yapılmış ateşkes başarılı olmamıştır ve zannetmiyorum 21. Yüzyılda da başarı getirsin. BM güvenlik konseyindeki aktörlerin hepsi kınanmayı hak etmiştir. Onlar yapılmış her anlaşmanın karşısında sorumludurlar.

Daha önce batı medyasına yansıyan haberler Arabistan’ın, Pakistan’daki nükleer programı desteklemek için bütçe ayırdığından ve bu ülkeden nükleer bomba ithal etme olasılığı bulunduğundan söz etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.