DünyaHaberlerOrtadoğu

Siyonist Trump, ABD’yi Dünya Ticaret Örgütünden çekmekle tehdit etti

Dünyada haydut devlet ve haydut yöneticilikle suçlanan ve son zamanlardaki girişimleriyle büyük tepki toplayan ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini Dünya Ticaret Örgütünden (DTÖ) çekmekle tehdit etti.

Trump, Bloomberg News’e verdiği mülakatta, DTÖ’nün ABD’ye daha iyi muamele etmesi gerektiğini savundu.

Haberde, Trump’ın, “Hizaya gelmezlerse, DTÖ’den çekilirim.” sözlerine yer verildi. Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, ABD’nin DTÖ tarafından yıllarca “çok kötü” muamele görerek dezavantajlı bir konuma itildiğini iddia etmiş ve kuruluşun faaliyetlerini değiştirmesi gerektiğini savunmuştu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ocak ayında yaptığı açıklamada, Çin’in 2001 yılında DTÖ üyeliğinin hata olduğunu öne sürmüştü.

Trump, DTÖ’nün yöntemini değiştirmesi gerektiğini, örgütün bir süredir Washington’a ‘çok kötü davrandığını’ söyledi ve şöyle konuştu:

“DTÖ’den ABD için adalet istiyoruz. Bu, ABD için bir felaket oldu ve adalet istiyoruz. Davaları kaybediyoruz. Hakimler arasında hep azınlıktayız. Diğer ülkeler, bizden daha çok hakime sahip.”

Uzmanlar, çok uluslu serbest ticaret sistemini kurmakta öncülük eden ABD’nin DTÖ’den çekilmesi durumunda, başta ABD olmak üzere küresel ekonominin ve dünya ticaretinin olumsuz etkileneceğini vurguluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.