HaberlerKuzey Amerika

Siyonist Trump, Dünya Ticaret Örgütü’nü tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Ticaret Örgütü’nün ülkesine ‘çok kötü’ davrandığını belirterek bunu sürdürmesi durumunda ‘bir şey yapacaklarını’ söyleyerek, Dünya Ticaret Örgütü’nü tehdit etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile dün Beyaz Saray’daki görüşmesi sırasında gazetecilere açıklama yapan Trump “Dünya Ticaret Örgütü ABD’ye çok çok kötü davranıyor, umarım yollarını değiştirirler” dedi.

Trump’ın açıklaması, Axios haber sitesinin, ABD’nin DTÖ’nün temel kurallarını göz ardı edecek bir yasa tasarısının ayrıntılarını yazmasının ardından geldi. Axios’un haberine göre, Trump’ın direktifi üzerine hazırlanan “ABD Adil ve Karşılıklı Tarifeler Yasası” başlıklı tasarı, Beyaz Saray’a gümrük tarifelerini istenilen zaman ve şekilde değiştirme hakkı tanıyor.

Tasarı, ABD yönetimine, DTÖ’nün ülkelerin ticaret yaptıkları ülkelere serbest ticaret anlaşmaları dışında farklı tarifeler uygulamasını önleyen kuralına uymama hakkı tanıyor.

Tasarı ayrıca, yine DTÖ’nün daha önceden kabul edilen gümrük vergisi tavanlarının aşılamaması kuralının göz ardı edilebilmesinin önünü açıyor.
Trump, iktidara geldikten sonra nükleer anlaşma, Paris İklim Anlaşması, İnsan Hakları Konseyi, UNECO Örgütü gibi anlaşmalar ve örgütlerden ABD’yi çıkarmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.