AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Siyonist Trump, NATO Liderlerini Tehdit Etti

Amerika Başkanı Donald Trump NATO üyesi en az 10 ülkenin liderlerine yazdığı ayrı ayrı mektuplarda onların gayri safi milli hasılalarının en az yüzde 2 kadarını askeri alanlarına harcamaya yönelik yükümlülüklerine karşı duyarsızlığı konusunda uyarıda bulundu.

Amerika Başkanı Donald Trump NATO liderlerine yazdığı sert mektuplarda bundan böyle bu ülkelerin askeri giderleri vve ayrıca NATO giderlerine yeterli bütçe tahsis etmemelerine tahammül edemeyeceğini vurguladı.

Görünen o ki ABD Başkanı Trump bu mektupları göndererek Washington yönetiminin NATO’nun Avrupalı üyelerine şimdiye kadar onlardan uygulamalarını istediği taleplerinin gerçekleşmesi yönünde nihai ultimatumunu vermek istedi. Bu yüzden gözlemciler 11 ila 13 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenmesi beklenen NATO’nun 29 üyesinin liderler zirvesi NATO tarihinin en gergin zirvesi olacağını öngörüyor. Gerçekte ABD Başkanı Trump hali hazırda Washington ile Brüksel arasında büyük anlaşmazlık konusu olan bir konuya parmak koyduğu ve Avrupa liderlerini şimdiye kadar görülmemiş düzeyde tehdit ederek kendi isteklerini dayatmak istediği anlaşılıyor.

Son aylarda Amerika ve NATO’nun Avrupalı üyeleri arasında anlaşmazlıklar iyice arttığı ve bu durum NATO’nun geleceğini oldukça muğlak hale getirdiği ifade ediliyor. NATO üyesi olan ülkelerin bütçelerinin toplamı dünya genelinde tüm askeri bütçelerin yüzde 70 kadarını oluşturuyor. NATO üyeleri 2024 yılına kadar gayri safi milli hasılalarının en az yüzde 2 kadarını askeri alana tahsis etmeleri gerekiyor. Alman uzman Christian Viperford bu konuda şöyle diyor: Washington yönetimi gelecekte yalnız hareket etmek istiyor. Dolaysıyla oy birliği ile bir zaruret olduğu belirtilen NATO askeri paktının önemi azalması bekleniyor. Bu yüzden Almanya ve AB’nin diğer üyeleri için daha güçlü ve tek başlarına ve bağımsız bir şekilde hareket etmeleri daha da zaruri hale geliyor.

Amerika Başkanı Donald Trump beyaz saraya girdikten sonra şimdiye kadar bir çok kez NATO’nun Avrupalı üyelerini NATO’ya tahsis etmeleri gereken askeri bütçeye karşı umurmamazlıklarını ve yeteri kadar NATO’ya mali destek vermemeleri yüzünden eleştirmişti. Trump NATO’nun 29 üyesinden 23 üyesi halâ gayri safi milli hasılarının yüzde 2 kadarını askeri harcamalara tahsis etmelerini belirterek onları sert tepki vermekle uyarmıştı.

Şimdi ise NATO üyeleri Trump’ın bu pakta karşı olumsuz baktığının bilincine vardığı anlaşılıyor. Trump beyaz saraya girdikten sonra NATO’yu tarihi geçmiş bir kurum niteledi ve Amerika’ya büyük bedeller dayattığını ve bu yüzden artık bu pakta destek vermeyeceğini vurguladı. Gerçi Trump Nisan 2017’de NATO üyelerini şaşırtan bu tutumundan çark etti ve NATO paktını destekleyeceğiği açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.