AsyaAvrupaHaberlerKuzey Amerika

Siyonist Trump’tan Çin Ve AB’ne Suçlama

Amerikan başkanı Trump, yayınladığı mesajla, AB ve Çin’i, kendi milli para birimlerini dolar karşısında düşük tutmakla suçladı.

Trump, twitter’den yayınladığı mesajında, AB, Çin ve diğer ülkeleri revaçta olan paraları düşük tutmakla suçlarken, doların her geçen gün artmasına dikkat çekti ve bu durumun Amerika ile olan ticaret dengelerinin ABD’nin aleyhine dönüştüğünü bildirdi.

Trump, Çin ve AB’ne hitaben, ‘büyük rekabetten sakının’ çağrısı yaparken, ‘Amerika, cezalandırılmamalı” dedi.

Bu arada Çin menşeli ürünlere uygulanacak gümrük vergisiyle ilgili olarak CNBC’ye konuşan Trump, “500’e çıkmaya hazırım” dedi. Bu rakamla Trump’ın, ABD’nin Çin’den 2017’de gerçekleştirdiği 505 milyar dolarlık ithalata atıfta bulunduğu belirtiliyor.

ABD Nüfus İdaresi verilerine göre 2017 yılında ABD, Çin’e 129.9 milyar dolar ihracat yaparken, Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatın hacmi 505 milyar dolar olmuştu.

Trump konuya ilişkin şunları söyledi: “Bunu siyaset olsun diye yapmıyorum, bunu ülkemiz için doğru olan bu diye yapıyorum. Çok uzun bir süredir Çin tarafından kazıklanıyoruz. ABD ticaret ve para politikaları da dahil bir çok alanda suiistimal ediliyor. Çin’i korkutmak istemiyorum ama bu durum hiç adil değil.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.