FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist TV : HAMAS’ın kutlamaları ürkütücü

Siyonist işgal devletinde yayın yapan Kanal-10 televizyonu, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın 22. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gazze’de düzenlediği etkinliğe katılan mahşeri kalabalıkla ilgili görüntüleri yayınlayarak, konuyla ilgili bazı uzmanların görüşlerine yer verdi.

Kanal-10 televizyonu, en fazla izlenen programında Gazze’de yapılan etkinlikle, Başbakan İsmail Heniyye’nin etkinlikte yaptığı konuşmaya da genişçe yer verdi.

Kanal-10 televizyonunun Hamas’ın kutlamaları ile ilgili görüşlerine başvurduğu uzmanların ise farklı değerlendirmeleri oldu. Bazıları Hamas’ın sadece Gazze’nin kurtarılmasıyla yetinmeyeceğini, bütün Filistin topraklarını kurtarmak için çalışacağını belirtirken, bazıları da Heniyye’nin bu konuşmasında daha çok Abbas ve Fetih’e mesaj göndererek, Batı Yaka’nın da özgürleştirilip Gazze ile birleştirileceğini ima ettiğini ifade ettiler.

Bunların yanı sıra başka analistler ise, Başbakan Heniyye’nin yaptığı konuşmayı ciddiye almak gerektiğini belirterek, Heniyye’nin konuşmasında işgal devletini kast ederek, 1948 ve 1967 yıllarında işgal edilmiş toprakları kurtaracaklarını açıkça söylediğini dile getirdiler.

Kanalın Arapça bölümü muhabiri Tisivi Yahzekili ise yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: “Hamas’ın kuruluş yıldönümünde 400 bin insanın toplanması, hiçbir Arap ülkesinde olmayan bir gücün ifadesidir. Hamas çok kısa bir süre içinde halkın güvenini ve sempatisini kazanmayı başarmıştır. Hamas şu anda halkın kendisidir. Yüz binlerin kalbinde yaşıyor.”

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ı bitirmenin veya yok etmenin artık çok zor olduğunu belirten Yahzekili, “Çünkü artık o toplumsal bir harekete dönüşmüş ve yüz binlerin kalbinde yer etmiştir. Filistin seçimlerinde gösterdiği başarı onun etkisini ve köklü oluşunu gösteriyor. Kalplerde yaşayan bu hareketi yok etmek artık imkânsızdır” dedi.

Yahzikeli, Başbakan Heniyye’nin halk üzerindeki etkisi hakkındaki değerlendirmesinde ise şunları söyledi: “Heniyye’yi öldürmek istedik. Onun için bürosunu ve kaldığı yerleri bombaladık. Fakat adam halkın kalbinde yaşıyor. Halkın ona yönelttiği sevgi gösterisi ve attığı sloganlar onun ne kadar sevildiğini gösteriyor.”

Katılımcıların sayısına ve coşkulu bir şeklide haykırdıkları “İsrail’i tanımayız”, “Hamas yeri göğü sarsacak” gibi sloganlara dikkat çeken Kanal-10 televizyonu, bu etkinliğe 400 bin kişinin katılmasının gerçekten ürkütücü olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.