FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist Uzman: Demir Kubbe İsrail’in En Büyük Yalanıdır

Filistinli bir askeri uzman, Gazze Şeridi’ndeki Filistin direnişinin İsrail işgalcilerine karşı çatışma kurallarını perçinleyerek, yüksek dirayetle işgalcilerle çıkan son çatışmalarla ilgili olayları yönetmeyi ve inisiyatifi ele geçirmeyi başardığını kaydetti.

Filistinli emekli General Vaıf Arikat yaptığı basın açıklamasında; direnişin ortak odasının çatışma kurallarını kendi lehine değiştirmek isteyen işgalcilere şiddetli biçimde yanıt vermeyi ve sözünü söylemeyi başardığını vurguladı.

Arikat, direnişin çatışma kurallarını bozmaya çalışan İsrail’e karşılık vererek, İsrail’in askeri ve siyasi yöneticilerini şoke ettiğini, direnişin kontrol, denge gücü ve direnişe karşı nasıl müdahale edilmesini İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve kabinesinin elinden aldığını, bu durumun da İsrail’in iç cephesini perişan ettiğini öyle ki Nentanyahu ve güvenlik kabinesini bir avuç “tavşan” olarak nitelediklerini söyledi.

Filistin halkının dönüş yürüyüşü ve geliştirdikleri türlü araçlar ve de direnişin kendi güç ve kudretini İsrail’e kendi denklemlerini dayatamayacağı şekilde kurmasının İsrail’in Gazze’de direnişin iradesi karşısındaki tüm stratejilerini yenilgiye uğrattığını kaydetti.

Siyonist Uzmanlar: Demir Kubbe En Büyük Aldatmaca

Siyonist rejim uzmanları de, Demir Kubbe füze sisteminin Filistin direnişin fırlattığı füzeler karşısında başarısız olduğunu itiraf ederek, bu sistemin bölgenin gördüğü en büyük aldatmaca olduğunu belirttiler.

Arap 21 Sitesi’nin bildirdiğine göre, Siyonist rejim, Demir Kubbe sistemlerinin bir kısmını Gazze sınırına konuşlandırmıştır. Bu sistemlerin her birinin fiyatı 50 milyon dolar ve kullandığı her füzenin fiyatı ise 70-80 bin dolardır.

Siyonist rejim ordusu, geçtiğimiz hafta Gazze’den yüzlerce füze atıldığını, bunlardan bazılarının Demir Kubbe tarafından imha edilirken bazılarının de yerleşim alanları ve diğer noktalara düştüğünü duyurdu.

Direniş füzeleri, Gazze’nin yakınındaki Siyonist yerleşkelerin hava sahasının kapatılmasına ve İsrail’e çok pahalı anti füzeleri kullandığı için milyonlarca dolar masrafa yol açtı.

Uzmanlar ise, direniş füzeleri işgal topraklarında fırlatıldıkça Siyonist rejim ordusunun Demir Kubbe’nin etkin icraatı konusundaki yalanının ortaya çıkmasına sebebiyet verdiğine inanıyorlar.

“İsrail Güvenliği” ödülü sahibi ve uçuş uzmanı Muti Şefer, Demir Kubbe’nin bölgenin gördüğü en büyük aldatmaca olduğunu belirterek, İsrail ordusunun bu hayali silahının reklamını dünya genelinde yaparak, milyarlarca dolar kazanmaya çalıştığını vurguladı.

İsrailli uzman, Demir Kubbe’nin ses ve ışık gösterisinden başka bir şey olmadığını ifade ederek, semada gördükleri ve duydukları tüm infilakların Demir Kubbe’nin füzelerinin kendini imha etmesinden veya bu sistemin diğer füzelerine isabet etmesinden kaynaklanan şeyler olduğunu, Demir Kubbe’nin hatta bir füze veya roketi hedef almayı başaramadığını söyledi.

Siyonist stratejist Hemzman Yusi Milman da Demir Kubbe’nin başarısızlığı hakkında şu değerlendirmede bulundu: Savaşta İsrailli askerlerin üçte bir ölümüne ve onlarcasının yaralanmasına yol açan (direnişin) kısa menzilli roketleri için bir çözüm getirmiş değildir.

Siyonist rejimin Hits adlı füze projesinin eski başkanı Uzi Robin de, Demir Kubbe’nin başarısının göreceli olduğunu belirterek, Demir Kubbe’nin atılan füze sorunu için geçici bir çözüm olduğunu ve onu tam olarak yok edemediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.