FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist vekillerden tahrik edici Mescid-i Aksa ziyareti

Filistin halkıyla Müslümanların duygularını hiçe sayan işgal devleti parlamentosu Knesset üyesi üç milletvekilinin dün akşam (24 Mart Çarşamba) yoğun güvenlik önlemleri arasında Mescidi Aksa’nın etrafını dolaşması Filistin halkının tepkisine neden oldu.

Knesset üyeleri gezi sırasında Mescidi Aksa’ya da girmek istediyseler de, Filistin halkının tepkisinden korkan işgal güçleri onları bundan vazgeçirdiler. Korumalarının ve işgal polisinin himayesinde Mescidi Aksa’nın kapılarını gezen aşırı sağcı üyelerin Filistin halkını daha da tahrik etmek için başlarına kipa takmaları dikkat çekti.

El-Meğaribe kapısından gezmeye başlayan aşırı sağcı Knesset üyeleri daha sonra Silsile, Kattanin, el-Hadid, el-Meclis kapılarını gezip turlarını Burak duvarını ziyaret ederek noktaladılar.

Knesset üyelerinin bölgeye gelmeleri üzerine ana caddelere barikatlar kurulması ve Aksa’ya giriş ve çıkışların kontrollü yapılmasının Filistin halkının tepkisine neden olduğu belirtildi.

Siyonist kaynaklar daha önce, Knesset’teki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinden üç vekilin Mescidi Aksa’nın çevresini gezeceklerini duyurmuştu. Knesset üyeleri yaptıkları gezinin ardından fiili tahriklerine bir de sözlü tahrik ekleyerek şöyle konuştular: “Bu ziyaretin amacı Kudüs’ün Yahudilere ait olduğunu ve hiçbir hükümetin bundan taviz verme gibi bir hakka sahip olmadığını göstermektir. Burası Yahudilerindir, hiç kimse burayı bizden alamaz.”

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.