FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist yazar: HAMAS’ı yenemedik

Siyonist yazarlardan Danny Rubinstein dört yıla yakın süredir Gazze’ye uygulanan kuşatmanın buradaki Hamas yönetimini düşürüp yerine Mahmut Abbas’ı yeniden getiremediğini yazdı.

Siyonist yazar Yediot Aharonot gazetesinin dünkü (17 Mayıs Pazartesi) sayısının ekinde yayınlanan uzun makalesinde şunları ifade etti: “Baştan beri Hamas’ın askeri yöntemlerle düşürülemeyeceği ve Abbas’ın İsrail tankları üzerinde Gazze’ye dönemeyeceği açık ve netti. İsrail ordusunun Gazze’nin tümünü işgal edemeyeceği de açıktı. Onun için İsrail yönetimi Gazze’yi kuşatma yoluna gitti. Çünkü Hamas’ı iktidardan düşürüp Abbas’ı yeniden oraya geri getirmenin biricik yolu buydu.”

Rubinstein makalesinde ayrıca şunları yazdı: “İsrail ile Batılı ülkelerin Batı Yaka’daki hayat standartlarını daha iyi bir seviyeye getirmelerinin arkasında siyasi bir hesap var. Bununla Filistin halkına ‘Abbas yönetimini kabul ederseniz işte bu şekilde imkânlardan yararlanırsınız’ mesajı vermek istiyorlar. Hesaplarına göre, durumları kötüleşen Gazze halkı da bunları görüp Hamas yönetimine baş kaldıracak ve onu iktidardan düşürecekti. İsrail basını Hamas’ın ekonomik olarak çöktüğü konusunda abartılı haberler ve yorumlar yayınlıyor. Herkes biliyor ki Hamas hareketini düşürmeyi hedefleyen kuşatma amacına kesinlikle ulaşmadı.”

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.