FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist yerleşimciler yapılmaya devam edecek

Siyonist rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinde yaşamı “dondurmayacaklarını” söyledi.

Netanyahu, parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komisyonunda yaptığı açıklamada, Batı Şeria’daki tüm yerleşimlerde inşaatın istisnasız durdurulması yolundaki ABD’nin çağrılarına rağmen, İsrail’in buralarda yaşamı “askıya almayacağını” belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama ile bir süre önce Washington’da yaptığı görüşmede Obama tarafından dile getirilen taleplerle ilgili olarak Netanyahu, “Makul istekler var, makul olmayan istekler var” dedi ve Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim oluşumları için ise tahliye sözünü verdiğini ifade etti.

Netanyahu, “Biz diğer ülkeler gibi değiliz. Diğer ülkelerin karşı karşıya bulunmadığı birçok tehditle karşı karşıyayız. Benim görevim İsrail’in güvenliğini sağlamaktır, ben bunun sorumluluğu altındayım” dedi.

İsrail, son birkaç hafta içinde, Batı Şeria’da yasa dışı olarak tabir edilen, başlangıç halindeki bazı yerleşim oluşumunu boşaltmıştı. Bununla birlikte, birkaç kişinin yaşadığı, derme-çatma yapıların yıkımından sonra, bu yerler üzerinde yerleşimciler tarafından yeniden baraka inşaatına başlanmıştı.

Bu arada, Batı Şeria’nın kuzeyinde sabah saatlerinde, Nablus yakınındaki Kedumim ile Karnei Şomron yerleşimleri arasında bulunan yolda maskeli yerleşimcilerin saldırısına uğrayan 6 Filistinli yaralandı.

Yüzlerce yerleşimci ve sağcı eylemcinin araçlarını taş yağmuruna tuttukları Filistinlilerden başına taş gelen birinin durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

Yerleşimcilerin ayrıca Filistinlilere ait bağ ve bahçelere zarar verdiği kaydedildi.

Polis, yerleşim oluşumlarının tahliyesini de protesto eden bu göstericilerin ayrıca lastikler yakarak yolları kapattıklarını, güvenlik güçlerine de saldırdıklarını bildirdi.

Öte yandan, sağcı Ulusal Birlik partisinin milletvekillerinden Michael Ben Ari, sınır polisleri tarafından Batı Şeria’daki Yitzhar yerleşim oluşumunun boşaltılmasına karşı düzenlenen protesto gösterisinde gözaltına alındı. Ben Ari’nin yardımcılığını, İsrail’in tanınmış sağ eylemcilerinden Itaman Ben-Gvir yapıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.