FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist zindanlarda 370 esir çocuk bulunuyor

Batı Yaka’nın Tulkerem kentine bağlı Deir El-Ğusun beldesinden Hüsam Faysal Mühenna, işgal güçleri tarafından on saati aşkın bir süre alıkonulduğunda henüz 10 yaşını doldurmamıştı.

Küçük Hüsam’ın ağlamaları ve yardım talepleri onu işgal askerlerinin dayağından kurtaramadı. Siyonist işgal askerleri 10 yaşındaki çocuğun ellerini arkadan kelepçelediler ve gözlerini bağladılar. Bu şekilde on saat alıkonulan Hüsam, yaşadığı korku nedeniyle sanki on yıl yaşlanmıştı.

Filistin Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanlığı, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü münasebetiyle bir rapor yayınladı.Raporda, küçük Hüsam’ın yaşadıklarını her gün onlarca Filistinli çocuğun yaşadığı ifade edildi.

Filistin Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanlığı Enformasyon Dairesi Müdürü Riyad El-Eşkar, işgal zindanlarında 18 yaşından küçük 370’den fazla Filistinli çocuğun bulunduğunu ve bu çocukların cezaevi koşullarının oldukça kötü durumda olduğunu bildirdi.

İşgal zindanlarındaki Filistinli çocukları itirafa zorlamak için çocuklara çeşitli psikolojik ve fiili işkenceler yapıldığını söyleyen El-Eşkar, işgal güçlerinin El-Aksa İntifadası sırasından 7500’ün üzerinde çocuğu tutukladığını ve bunların %85’inin öğrenci olduğunu belirtti.

Küçük yaştaki çocukların zindanda yaşadıklarının olumsuz etkisini zindan hayatı sonrasında da üzerlerinde hissettiklerine dikkat çeken El-Eşkar, bu olumsuz etkilerin en tehlikelisinin zindandan çıkan çocukların dışarıdaki sosyal hayata uyum sağlayamaması olduğunu ifade etti.

İşgalcinin Filistinli çocukları yıllardır büyüklerin yargılandığı mahkemelerde yargıladığına işaret eden El-Eşkar, bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Filistin Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanlığı Enformasyon Dairesi Müdürü, Filistinli çocukları öldürmenin veya tutuklamanın Siyonist işgal ordusunun ilk seçeneği haline geldiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (56) içerik yüklenmiştir.