FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonistler E1 yahudi yerleşim sitesini genişletmeye çalışıyor

Siyonist işgal rejiminin İnşaat Bakanlığı’nın, Maaliye Adomim yahudi yerleşim merkeziyle Doğu Kudüs’ü birbirine bağlama amaçlı E1 yahudi yerleşim sitesini genişletmek üzere 2014 yılının Kasım ayında hazırladığı bir projeye 3 milyon 600 bin Şikel (2 milyon 705 bin lira) para aktardığına dair belgeler ortaya çıktı.

Bu paranın aktarılmasındaki amacın ise söz konusu siteye yahudi göçmenlerin yerleştirilmesi için 3200 adet yeni yerleşim birimi inşa edilmesi olduğu ifade edildi. Bu birimlerin inşaatının tamamlanması halinde Maaliye Adomim isimli yahudi yerleşim merkezi ile Doğu Kudüs birbirine bağlanmış, aradaki mesafe tamamen yahudi göçmenlerin iskân edileceği yerleşim birimleri inşaatıyla kapatılmış olacak. Bu inşaatların tamamlanmasıyla aynı zamanda Kudüs ve Mescidi Aksa tamamen yahudi kuşatmasına alınmış oluyor.

Projeyle ilgili belgelerin, bilgilenme özgürlüğü yasası gereği İnşaat Bakanlığı tarafından Hemen Barış Hareketi’ne verildiği ifade edildi.

Maaliye Adomim ile Doğu Kudüs arasında kalan E1 yerleşim bölgesinin 12 km2’lik bir alanı kapsadığı belirtildi. İşgal rejiminin bu alanı tamamen yahudi yerleşim birimleriyle doldurma niyeti taşımasının uluslararası kamuoyunun ve devletlerin bu konuda kendisine yönelttiği eleştirileri nazarı itibara almadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Konuyla ilgili haberlerde işgal hükümetinin aynı zamanda geçtiğimiz dönemde, henüz binalar için inşaat ruhsatı çıkarmadan bu bölgeye 1500 yerleşim birimi için yeterli olacak bir alt yapı inşa ettiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.