FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonistler El-Arakib köyüne yeniden saldırdı

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarının güneyindeki En-Nakab’da Filistin kaynaklarının bildirdiğine göre, Siyonist polis ve askerlerden oluşan işgal güçleri buldozerler eşliğinde bu sabah El-Arakib köyüne baskın düzenledi.

İşgal güçleri köye girmelerinin hemen ardından Arap Toplulukları Yüksek İzleme Komitesi’nin kararıyla yeniden yapılan evleri yıkmaya başladı.

Siyonist işgal yönetimi El-Arakib köyündeki tüm evleri geçen hafta ruhsatsız yapıldıkları gerekçesiyle yıkmıştı.

Görgü tanıkları, Siyonist işgal güçlerinin köy halkına ve bölgede bulunan herkese saldırdığını ve birçok Filistinlinin gözaltına alındığını, Knesset üyesi Arap milletvekili Talib Es-Sani’in de baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Milletvekili Talib Es-Sani’, Siyonist işgal güçlerince yıkılmak istenen bir eve girerek çıkmayı reddetmiş fakat işgalciler tarafından güç kullanılarak zorla dışarı çıkartılmıştı.

Siyonist işgal güçleri geçen hafta 45 evden oluşan El-Arakib köyünün tüm evlerini yıkmış, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce Filistinliyi göçe zorlamış ve köyü haritadan tamamen silmek ve izlerini yok etmek üzere ağaçları sökmüştü.

Olayın ardından Filistinli çeşitli partilerden ve önemli şahsiyetlerden oluşan Arap Toplulukları Yüksek İzleme Komitesi El-Arakib köyünde acil olarak toplanmış ve Siyonistlerin yıkım kararına karşı köydeki evlerin yeniden inşa edilmesi kararı almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.