FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonistler, Filistinli esirleri Ramazan ayından yararlanmasını engelliyor

Filistin Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanı Muhammed Ferec El-Gul, Ramazan ayının gelişi münasebetiyle Siyonist işgal zindanlarında bulunan yaklaşık 7 bin Filistinli esire Hamas’ın esir liderleri aracılığıyla kutlama mesajı gönderdi.

Bakan El-Gul, bugün (10 Ağustos Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, Ramazan ayı gelirken genelde Filistin halkının ve özellikle de Filistinli esirlerin zor şartlarda yaşadığına, Siyonist işgalcinin esirlere bilinçli bir şekilde baskı uyguladığına ve esirleri her türlü meşru haklarından mahrum bıraktığına işaret edildi.

Siyonist cezaevi idarelerinin her yıl Ramazan ayında esirlerin ihtiyacı olan hurma, zeytinyağı ve benzeri gıda maddelerinin cezaevine girişine izin vermediği veya en azından birkaç hafta geciktirdiğini söyleyen El-Gul, işgalcinin bu şekilde Filistinli esirlerin Ramazan ayının manevi havasından gereği gibi yararlanmalarını engellemeye çalıştığını ifade etti.

Birçok cezaevi ve gözaltı merkezinde esirlerin sahur ve iftar vakitlerini tam olarak bilemediğine dikkat çeken El-Gul, bazı cezaevlerinin yeraltında inşa edildiği için güneş görmediğini ve içinde ezan sesi duyulmadığını, Siyonistlerin kasıtlı olarak yemek vakitleriyle oynadığını, örneğin sahur yemeğini sabah namazı vakti girdikten sonra verdiğini ve bu nedenle esirlerin sahur yemeği yiyemediğini söyledi.

Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanı, insan hakları örgütlerine seslenerek, Filistinli esirlerin şartlarını düzeltmesi, Ramazan ayının saygınlığını gözetmesi ve esirlerin ihtiyacı olan gıda maddelerinin cezaevlerine girişine izin vermesi için işgal devletine baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.