FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonistler Şehid El-Aruri’nin cesedini 35 yıl sonra teslim etti

Ramallah’taki Filistinli kaynaklardan edinilen bilgiye göre Siyonist işgal yönetimi, şehit Meşhur Talip El-Aruri’nin cesedini 35 yıl Rakamlar Mezarlığı’nda tuttuktan sonra bu sabah (10 Ağustos Salı) ailesine teslim etti.

Filistin bayrağına sarılı cesedin Siyonist işgal güçleri tarafından teslim edildikten sonra Ramallah’taki Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı ve teslim törenine Cesetleri Geri Alma Kampanyası temsilcileri, Filistin Kurtuluşu Demokratik Cephesi temsilcileri ve şehidin ailesinin katıldığı belirtildi.

Şehit Meşhur El-Aruri’nin Perşembe veya Cuma günü doğum yeri olan Arura’da törenle toprağa verileceği ifade edildi.

Meşhur El-Aruri, 18 Mayıs 1976’da “Demokratik Cephe” adına Şehit Lina En-Nablusi Operasyonu olarak anılan eylemi gerçekleştirirken iki arkadaşıyla birlikte hayatını kaybetmiş ve işgalci tarafından Rakamlar Mezarlığı’na gömülmüştü. O tarihten bu yana ailesinin talepleri ve son olarak Cesetleri Geri Alma Kampanyası’nın verdiği hukuk mücadelesi sonucu Siyonist işgal ordusu Meşhur El-Aruri’nin cesedini teslim etmeyi kabul etti.

Şehit Meşhur El-Aruri’nin Rakamlar Mezarlığı’nda yatan yaklaşık 317 şehitten ilk teslim edilen olduğu kaydedildi.

Konuyu takip eden avukat Heysem El-Hatib, davanın çok uzun sürdüğünü ve Siyonistlerin cesedi teslim etmemek için davayı kasıtlı olarak uzattıklarını söyledi.

İlk iki girişimde DNA örneklerinin şehit Meşhur El-Aruri’ye uymadığını fakat üçüncü girişimde cesedin tespit edildiğini ifade eden El-Hatib, kanuni işlemlerin tamamlanmasının ardından cesedin teslim alındığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.