FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

Siyonistlerden itiraf geldi: Gazzeli mücahidler Hizbullah gibi çarpışıyor

Siyonist İsrail, Gazze’deki Şucaiyye Mahallesi’nde verdiği ağır kayıplar sonrası bazı itiraflarda bulunmaya başladı.

Hamas’ın Şucaiyye’deki taktik ve teçhizatlarının aynı Hizbullah’ınki gibi olduğunu söyleyen Siyonist ordu yetkilileri, Hamas’ın beklediklerinden bir seviye daha iyi olduğunu itiraf ettiler.

İsrail’in Haaretz Gazetesi’nde Anshel Pfeffer imzasıyla çıkan konuyla ilgili bir analizde şu ifadelere yer verildi:

“Hamas militanları, daha önceki savaşlardan ve diğer terörist gruplardan öğrenirken, İsrail Savunma Kuvvetleri de düşmanının artık bir tank dolu askeri görür görmez kaçmadığını keşfediyor.

Pazar günü Şucaiyye bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmaların ardından çok sayıda yaralı asker bölgeden tahliye edilmek üzere Kfar Aza yakınlarındaki geçici iniş pistine getirildiklerinde, bölge komutanı görüntü almak için bekleyen basın ordusunu atlatmak amacıyla askerlere çalılıkların arkasından hareket etme emri verdi.

Henüz Şucaiyye’deki ölü ve yaralı bilançosu kamuoyu nezdinde netleşmedi ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nin isteyeceği en son şey, sedyeye uzanmış yaralı ve bandajlı askerlerin görüntülerinin paylaşılmasıdır.

Blackhawk helikopterleri, Orta ve Güney İsrail’deki hastanelere yaralı askerleri taşıdılar.

Bu 2 gün içerisinde “sınırlı kara harekatı”, İsrail’in yüksek teknolojili ordusu ile küçük füze birliklerinin oynadığı saklambaçla, 2. Lübnan Savaşı’nın(2006 Hizbullah savaşı) yeniden yaşanmasına neden oldu.

Gazze operasyonlarında kıdemli olan bir ordu yetkilisi Haaretz’e verdiği demeçte şöyle diyordu: “Daha önce de Şucaiyye bölgesinde bulundum; ancak Hamas bu sefer daha öncekiler gibi değildi. Taktik ve teçhizatları tıpkı Hizbullah’ınki gibiydi. Füze tuzakları ve el yapımı patlayıcılar her yerdeydi. Geçmişteki gibi bölgeden ayrılmak yerine orada kaldılar ve göğüs göğse çarpıştılar. “

2006 Lübnan Savaşı’nın ardından İsrail ordusu, zırhlı araç filosunu geliştirdi. Fakat ordunun kontrolündeki yeni tanklar ve zırhlı araçlar, hala daha büyük bir kara operasyonu yapmak için yeterli olmaktan çok uzak.

Operasyonla ilgili “dar saha şartları” daha önceki Gazze savaşlarından yola çıkarak İsrail ordusu tarafından çalışmıştı. Ancak, Hamas’ın savaş kapasitesindeki yükseliş ve görece profesyonellik hiç hesapta yoktu ve bir dereceye kadar İsrail ordusunu şaşırttı.

“Bu bir facia değil, hala onlarla başa çıkabiliriz. Biz onların bizden öldürdüğünden daha çok savaşçı öldürdük. Ancak onlar kesinlikle beklediğimizden bir seviye üstteler.” diyor bir İsrail subayı ve ekliyor: “Bunu hem Hizbullah’tan hem de bizi izleyerek öğrendiklerini görebilirsiniz.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.